آیا پولدارها یارانه بنزین بیشتری می‌گیرند؟! / توطئه گرانی بنزین از کجا آب میخورد؟

باوجود همه تجربه‌های تلخی که داریم و هیچ نتیجه مطلوبی که از این تجارب نگرفته‌ایم، جریان نئولیبرال دوباره ساز گرانی بنزین را کوک کرده است. ابتدای دولت آقای رئیسی، هشدار دادم که حذف ارز ۴۲۰۰ و گرانی بنزین را یک توطئه تمام‌عیار علیه ایشان می‌دانم. مع‌الاسف، انذارهای دلسوزانه افاقه نکرد و ارز ۴۲۰۰ حذف شد. اینک نیز نئولیبرال‌های معیشت‌سوز، مشغول فشار به دولت برای گران‌سازی بنزین هستند.

قبلا مفصل درباره واهی بودن ادعای پرداخت یارانه پنهان بنزین بحث کرده‌ام. خلاصه‌اش اینکه یارانه پنهانی وجود ندارد. صاحبان دلار، که عمدتا شرکت‌های فولادی و پتروشیمی هستند، در غیاب اقتدار دولت، با هدف سودجویی دلار را گران می‌کنند و با افزایش قیمت دلار، نئولیبرال‌ها می‌گویند مابه‌التفاوت قیمت ریالی و دلاری بنزین، نامش یارانه پنهان است و باید عادلانه توزیع شود!

استدلال‌هایی که ارائه می‌شود، یکی از دیگری سست‌تر و مضحک‌تر است. قبلا می‌گفتند قیمت آب‌معدنی از بنزین بالاتر است. وقتی تبیین کردیم که آن، قیمت آب‌معدنی نیست بلکه قیمت بطری آب‌معدنی است که با قیمت دلار بالا رفته، دیگر این حرف را نمی‌زنند و سراغ شعبده‌های جدید برای فریفتن ملت رفته‌اند.

جدیدا می‌گویند پولدارها و کسانی که چند خودرو دارند، یارانه بنزین بیشتری می‌گیرند و این عدالت نیست! اما فارغ از اینکه چنین یارانه‌ای در کار نیست و اگر دلار به همان ۴۲۰۰ برگردد، کل این یارانه پنهان محو می‌شود، این ادعای بهره‌مندی بیشتر پولدارها چقدر واقعیت دارد؟

می‌گویند پول‌دارها یارانه بیشتری می‌گیرند چون چند خودرو دارند. پاسخ این مغلطه، پنج سوال است که خودتان به پاسخ‌شان فکر کنید!

سوال اول این است که آیا پولدارها چندخودروی خود را همزمان سوار می‌شوند که بنزین بیشتری مصرف کنند؟

سوال بعدی این است که پولدارها و اقشار ضعیف و متوسط چه نوع خودروهایی سوار می‌شوند؟ خودروی کدام طبقه، پرمصرف‌تر است؟ پژو ۴۰۵ یا نیسان آبی بنزین بیشتری می‌سوزاند یا هیوندای هیبریدی؟!

سوال سوم این است که پولدارها مسافت‌های طولانی را با هواپیما به مسافرت می‌روند یا خودرو(که بنزین بیشتر مصرف کنند)؟ اقشار ضعیف چطور؟

سوال چهارم اینکه افزایش قیمت بنزین، به قشر پولدار فشار وارد می‌کند یا به اقشار ضعیف؟! آیا برای قشر پولدار، بنزین ۳هزار تومان و ۱۲ هزار تومان تفاوتی می‌کند؟ آیا یارانه‌ای که می‌خواهند بابت گرانی بنزین به مستضعفان بدهند، جبران تورم ناشی از گرانی بنزین را خواهد کرد؟ تجارب گذشته چه می‌گوید؟

سوال آخر اینکه فرض کنیم خودروی پولدارها پرمصرف است و چند خودرو همزمان سوار می‌شوند و بجای هواپیما از تهران تا جنوب را با خودرو می‌روند. چرا بنزین را برای همه گران کنیم؟ چرا از پولدارها مالیات بنزین نگیریم؟

نبابد اجازه دهیم جریان نئولیبرال یک‌بار دیگر با استدلال‌های واژگون و بدتر از همه به‌نام عدالت، نسخه‌های معیشت‌سوز خود را به دولت تحمیل کند.

سید یاسر جبرائیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا