روزنامه «لو موند»، مهم‌ترین روزنامه فرانسه، در گزارشی(۱۴ نوامبر) نوشت که این کشور به منظور پاسخگویی به تقاضای بالاتر از حد معمول ناشی از افزایش قیمت انرژی، مجبور به واردات برخی از پلت‌های چوبی خود شده است.[۱]

مشتریان سفارشات خود را از طریق اینترنت انجام می دهند اما هرگز تحویل خود را دریافت نمی کنند. شرکت ها کالاها را ارسال می کنند و در ازای آن چک های NSF دریافت می کنند. در ماه‌های اخیر، صنعت پلت‌های(گلوله‌های) چوبی نیز از سایر صنایعی که در حال حاضر در هراس(از بحران انرژی در زمستان) به سر می‌برند، برکنار نبوده است: کلاهبرداران از کمبودهای موجود در این بازار برای به جیب زدن پول‌های کلان استفاده کرده‌اند.

بسیاری از فرانسوی‌ها که می‌خواهند از خود در برابر افزایش قیمت گاز و برق محافظت کنند، در زمستان امسال برای گرم کردن خانه‌های خود اقدام به خرید این گلوله‌های چوبی کرده‌اند که باعث افزایش قیمت‌ها شده است، زیرا مردم به دنبال ذخیره‌سازی در آستانه زمستان هستند. در ماه اکتبر، نسبت به زمان مشابه در سال قبل، یک کیسه ۱۵ کیلوگرمی گلوله با افزایش قیمت از ۶ یورو به تقریباً ۱۰ یورو، یعنی نزدیک به ۹۰ درصد افزایش یافت. ، کنده‌های چوبی که بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، از ماه جولای تا کنون حدود ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

اریک ویال، مدیر عامل شرکت دولتی Propellet فرانسه، یک گروه ملی که متخصصان حرفه‌ای این صنعت را در جنوب شرق این کشور گرد هم می‌آورد، گفت:

“به‌جای خرید در فصل، مشتریان چهار تا شش ماه زودتر از زمان معمول خرید می‌کردند. همه دست‌کم یک تُن گندله چوب درخواست می‌کردند که روی هم حجم انبوهی را شکل می داد.”

او اضافه کرد:

“توزیع کنندگان روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ تماس تلفنی دریافت می کردند، برخی از آنها از به شدت پرخاشگرانه حرف می زدند، بنابراین برخی ترجیح دادند مشتریان جدیدی جذب نکنند.”

این رفتارهای مضطرب – که برخی با انباشت کاغذ توالت یا ماکارونی که در طول همه‌گیری کووید۱۹ زیاد دیده می‌شد، مقایسه می‌کنند – تنها تورمی را تشدید کرده است که از پیش هم رو به افزایش بود. قیمت گلوله های چوبی بین پایان سال ۲۰۲۱ و تابستان ۲۰۲۲ دو برابر شد. در این دوره، هزینه های تولید افزایش یافت که ناشی از اثر ترکیبی افزایش هزینه های برق، گاز (برای خشک کردن پلت‌ها)، حمل و نقل و مواد خام، مانند خاک اره و امثال آن است.

علاوه بر این، این مشکل با افت بازار ساخت و ساز در چهار ماه گذشته تشدید شده است که منجر به کاهش سرعت اره‌کردن چوب و در نتیجه تولید براده شده است. در همان زمان، تقاضا تحت تأثیر سیاست‌های دولت، به ویژه طرح MaPrimeRénov، که فرانسوی‌ها را تشویق می‌کرد تا دستگاه‌های حرارتی نفتی یا گازی خود را با اجاق‌های هیزمی یا دیگ‌های بخار جایگزین کنند، شتاب بیشتری گرفته است.

بر اساس گزارش رصدخانه انرژی های تجدیدپذیر، در سال ۲۰۲۱، فروش اجاق گاز یا دیگ‌های چوبی بیش از ۳۴ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش یافت.

[۱] https://www.lemonde.fr/en/economy/article/۲۰۲۲/۱۱/۱۴/amid-europe-s-energy-crisis-france-s-wood-pellet-industry-is-feeling-the-heat_۶۰۰۴۲۶۶_۱۹.html

مطالب مرتبط:

  1. زمستان سیاه در قاره سبز از اروپا اصرار از مدعیان اصلاحات انکار
  2. مراقب بلوف آمریکا باشید! توافق برای غرب مسئله مرگ و زندگی است!
  3. زمستان سخت در اروپا و سندروم استکهلم در مدعیان اصلاحات!
  4. بحران بزرگ انرژی در قاره سبز
  5. طرح جلد معنادار مجله اشپیگل/ انفجار قیمت، مرگ شرکت‌ها، ترس از سقوط؛ آلمان سال‌های سختی پیش رو دارد