افشاگری روزنامه آمریکایی درباره دخالت گوگل در انتخابات

پیش از انتخابات ۲۰۲۰، ساندار پیچای مدیرعامل گوگل به کنگره قول داد: گوگل هیچ محصولی از جمله جستجو را برای ترویج دیدگاه سیاسی خاصی تغییر نمی‌دهد. وی در این خصوص گفته بود: ما این کار را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ۲۰۲۰ انجام نخواهیم داد.


، 

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد غول فناوری گوگل از الگوریتم‌های قدرتمند خود برای دستکاری در نتایج جستجو، تغییر نگرش مردم و نتایج انتخابات آمریکا استفاده کرده‌ است.

در حالی‌که بسیاری شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر و فیس‌بوک را مقصران اصلی سانسور به ویژه در زمان انتخابات آمریکا می دانند، به نظر می رسد موتور جستجوگر گوگل بیشترین دستکاری ها را در نتایج خبری و جستجو داشته است.

رابرت اپستاین روانشناس پژوهشی فارغ التحصیل از دانشگاه هاروارد که یک دهه گذشته را صرف نظارت بر دستکاری های گوگل در نتایج جستجو کرده، خبر داد که این شرکت قدرت آن را دارد که نظر اشخاص را تغییر دهد و انتخابات را مطابق با جهان بینی لیبرال خود تغییر دهد.

براساس یافته های این پژوهشگر حوزه روانشناسی، این غول فناوری چندملیتی یک تریلیون دلاری باوجود تلاش برای بیگناه جلوه دادن خود در برابر کنگره، از قدرت انحصاری خود به عنوان موتور جستجو برای افزایش دیده شدن دیدگاه‌های لیبرال، ساکت کردن صدای محافظه‌کاران و دستکاری ذهن افراد استفاده می‌کند.

اپستاین در مورد تغییر ۶ میلیون رای به نفع جو بایدن در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ معتقد است که گوگل به طور مخفیانه با استفاده از الگوریتم های مغرضانه نتایج جستجو را به سمت پیوندهای مثبت برای بایدن و لینک های منفی برای دونالد ترامپ منحرف کرد.

نتایج اولیه پروژه جدید اپستاین، نشان می دهد که این موتور جستجوگر چگونه کودکان را در یوتیوب و سایر بخش ها هدف قرار داده تا تعصبات لیبرال را گسترش دهد.

به عنوان مثال، وی متوجه شد که پیشنهادات یوتیوب به بزرگسالان برای تماشای ویدیوی بعدی در ۷۶ درصد موارد منابع لیبرال است، اما برای کودکان و نوجوانان، ۹۶ درصد است.

وی تاکید کرد که بهترین راه برای متوقف کردن گوگل افشای اقدامات آن است.

این در حالی است که پیش از انتخابات ۲۰۲۰، ساندار پیچای مدیرعامل گوگل به کنگره قول داد: گوگل هیچ محصولی از جمله جستجو را برای ترویج دیدگاه سیاسی خاصی تغییر نمی‌دهد. وی در این خصوص گفته بود: ما این کار را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ۲۰۲۰ انجام نخواهیم داد.

براساس مطلب درج شده در نیویورک پست، یکی دیگر از مستنداتی که ثابت می کند گوگل تا چه اندازه به گروه های دموکرات و لیبرال نزدیک است، کمک سیاسی کارکنان گوگل در سال ۲۰۱۶ است. براساس تحقیقات موجود، ۹۴ درصد کمک شرکت های تابعه گوگل از جمله یوتیوب در این سال به دموکرات ها رسید. ضمن آنکه این شرکت بزرگترین حامی هیلاری کلینتون در زمان انتخابات بود.

براساس افشاگری های ویکی لیکس، اریک اشمیت مدیری که دو دهه ریاست گوگل را برعهده داشت در سال ۲۰۱۶، ۲۵ میلیون دلار به کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون کمک کرد. وی همچنین مشاور فنی کارزار انتخاباتی باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ هم بود. ضمن آنکه کمک کرد دو و نیم میلیون رای در آن زمان به نفع اوباما بدست آید.

یک ویدیوی لو رفته از یک جلسه مدیران گوگل پس از انتخابات ۲۰۱۶ و پیروزی دونالد ترامپ نیز نشان می دهد که مدیرعامل و دیگر روسای این غول فناوری، از پیروزی ترامپ ابراز تاسف می کنند و قول می دهند که دفعه بعد بهتر عمل کنند.

ایمیل‌های فاش شده پس از انتخابات ۲۰۱۶ هم نشان می‌دهد که گوگل با رای‌دهندگان اسپانیایی تبار در ایالت‌های در نوسان در تلاش برای تاثیر بر رای آنها به نفع هلاری کلینتون بود.

ایمیل‌های فاش‌شده دیگر که در روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شده است حاکی است گوگل در سال ۲۰۱۷ درباره راه‌هایی برای تغییر عملکردهای جستجو با هدف تغییر دیدگاه مردم اقداماتی انجام داده بود. هرچند گوگل چنین ادعایی را رد کرد.

این روزنامه آمریکایی در پایان نتیجه گیری کرده است بی تردید فرهنگ گوگل لیبرال است و مدیران آن تمایل دارند از قدرت الگوریتم های خود برای مداخله در انتخابات و تغییر افکار رای‌دهندگان در مقیاس وسیع استفاده کنند و شکی نیست که در سال ۲۰۲۴ هم این اقدامات را تکرار می کند.


منبع: جهت پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا