انتصاباتِ ستادی دولت روحانی و بحران صندوق های بازنشستگی!

فهم مسئله بحران صندوق های بازنشستگی بدون توجه به اتفاقاتی از جنس تصویر بالا احتمالا میسر نخواهد شد.

دولت روحانی صندوق های بازنشستگی
دولت روحانی صندوق های بازنشستگی

این فهرست، بخش کوچکی از فعالین ستاد انتخاباتی حسن روحانی در سال ۹۶ است که بدون کمترین سابقه مرتبط به عضویت هیات مدیره ها و مدیریت های ارشد شستا و صندوق بازنشستگی درآمدند.

بحران صندوق های بازنشستگی کشور

مهدی شریفیان عضو کمیسیون اجتمایع مجلس در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به وضعیت صندوق‌های بازنشستگی، اظهار کرد: خطر ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی به‌صورت جدی اقتصاد کشور را تهدید می‌کند و یکی از مهم‌ترین چالش‌ها یا یکی از ابر چالش‌های اقتصاد ایران بوده و اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود مشکلات این ابر چالش در سال‌های آتی گریبان‌گیر ما خواهد بود.

وی افزود: امروز 18 صندوق بازنشستگی در کشور داریم که بالای 23 میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیر اصلی را تحت پوشش دارند و از این 18 صندوق فقط دو صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان و عشایر دارای نرخ رشد مناسب هستند و مابقی در تأمین نقدینگی دچار مشکل هستند.

این نماینده مجلس در خصوص علل رخداد این چالش گفت: این موضوع عوامل گوناگونی دارد از جمله اینکه صندوق‌ها در بنگاهداری موفق نبوده و نتوانسته‌اند تولید ثروت و ارزش کنند. از سوی دیگر بدهی دولت به صندوق‌ها و نبود یک نظام تنظیم‌گر از دیگر علل مؤثر در وضعیت کنونی صندوق‌ها هستند. از سوی دیگر امید به زندگی در ایران رشد قابل‌توجهی کرده و درعین‌حال سن بازنشستگی کاهش پیدا کرده است.

شریفیان تأکید کرد: ‌مدیریت صحیح شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌ها و بازنگری در انتصاب مدیران آنها، جداشدن صندوق‌ها از بنگاه‌داری و رفتن به سمت سهام‌داری، حذف یا ادغام شرکت‌های زیان‌ده و احیای شرکت‌های اقتصادی و سودده، تلاش برای مولدسازی سرمایه گذاری‌ها، ایجاد نهاد تنظیم‌گر در حوزه بیمه‌های بازنشستگی و تعیین تکلیف پروژه‌های ناتمام از جمله راهکارهایی است که می‌تواند صندوق‌های بازنشستگی را از وضعیت فعلی خارج کند.

برنامه دولت و مجلس برای رفع بحران صندوق‌های بازنشستگی

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: هم دولت و هم مجلس در حال پیگیری یکسری راهکارها هستند تا مشکلات صندوق‌های بازنشستگی رفع شود.

ولی اسماعیلی در واکنش به ادعای سجاد پادام، مدیرکل سابق بیمه‌های اجتماعی وزارت کار مبنی بر اینکه ممکن است به جایی برسیم که مجبور شویم کیش، قشم و خوزستان را بفروشیم تا بتوانیم حقوق بازنشستگان را دهیم، اظهار داشت: اینگونه صحبت کردن اصلاً درست نیست و باید همه ما متقن حرف بزنیم. همه به خوبی می‌دانند که ما یک وجب از خاک کشورمان را تحت هیچ شرایطی به جایی نمی‌دهیم و نمی‌فروشیم.

وی بیان کرد: به صورت کلی وضعیت صندوق‌های بازنشستگی ما خوب نیست، به گونه‌ای که وضعیت برخی از صندوق‌های بازنشستگی نزدیک به نقطه بحران است و برخی از صندوق‌های بازنشستگی هم همین الان وضعیت بحرانی دارند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت ماهانه نزدیک به ۱۸ همت فقط به بازنشستگان کشوری می‌دهد و مابقی منابع این بخش را هم سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری می‌دهند.

باید به داد صندوق‌های بازنشستگی برسیم

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به داد صندوق‌های بازنشستگی برسیم، گفت: ما توانمندسازی صندوق‌های بازنشستگی را در دستورکار داریم. سال قبل ۹۰ همت و امسال هم قرار است ۹۰ همت دیگر از دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود که در رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی تأثیر دارد.

اسماعیلی تاکید کرد: هم دولت و هم مجلس در حال پیگیری یکسری راهکارها هستند تا مشکلات صندوق‌های بازنشستگی رفع شود. الان وضعیت صندوق‌های بازنشستگی طبیعی و عادی نیست، اما برای رفع مشکلات این صندوق‌ها راهکار داریم. برای مثال، ۱۹۴ شرکت ذیل سازمان بازنشستگی داریم و از همه آنها خواستیم که باید سودهی خود را افزایش دهند که این کار منجر به بهبود وضعیت صندوق‌های بازنشستگی می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به غیر از دو صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی سایر صندوق‌های فعال در کشور فاقد هر گونه قانون هستند که باید برای آنها قانون‌گذاری شود، اظهار داشت: در جریان بررسی برنامه هفتم توسعه باید در ساختار صندوق‌های بازنشستگی تجدیدنظر شود و این صندوق‌ها نیازمند اصلاحات اساسی و ساختاری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا