ایران به «بریکس» دعوت شد/ دروغ اقتصادنیوز و اصلاح طلبان برملا شد!

چین از آیت الله رئیسی، رئیس جمهور کشورمان برای حضور در نشست بریکس دعوت به عمل آورد.

 ایران - چین - بریکس - دروغ اقتصاد نیوز رحمت الله بیگدلی اصلاح طلبان
ایران – چین – بریکس – دروغ اقتصاد نیوز رحمت الله بیگدلی اصلاح طلبان

این درحالی است که برخی رسانه‌ها چند روز پیش مدعی شده بودند که چهاردهمین اجلاس وزاری امور خارجه چند کشور موسوم به گروه بریکس به میزبانی چین، بدون دعوت از ایران قرار است برگزار شود.

 ایران - چین - بریکس - دروغ اقتصاد نیوز رحمت الله بیگدلی اصلاح طلبان
ایران – چین – بریکس – دروغ اقتصاد نیوز رحمت الله بیگدلی اصلاح طلبان

هرچند که ایران اصلاً عضو رسمی این گروه نیست و الزامی به  دعوت کشورمان در این نشست نیست اما این چنین شایعات برای تضعیف روابط ایران و چین و همچنین منزوی نشان دادن کشورمان منتشر می‌شود.

هدف گروه بریکس، برقراری روابط بیشتر و بهتر بین کشورهای درحال توسعه و  چالش کشیدن قدرت محوری غرب و نهادهای مربوط به آن در معادلات جهانی است. چین و روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی کشورهای تشکیل دهنده بریکس هستند.

سخنرانی رئیسی در بریکس و شکست عملیات روانی غرب‌گرایان/ سبقت تعداد و جمعیت اعضای بریکس‌پلاس از اتحادیه اروپا

با دعوت رسمی شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین به عنوان ریاست دوره ای بریکس، دکتر رئیسی در اجلاس سران این اتحادیه و جمعی از کشورها موسوم به «بریکس پلاس» شرکت و سخنرانی می کند.

رئیس جمهور در این اجلاس که عصر فردا (جمعه) بصورت مجازی برگزار می‌شود، دیدگاه های جمهوری اسلامی را تشریح خواهد کرد. موضوع پیش بینی شده برای این اجلاس نیز گفتگوهای سطح بالا برای توسعه جهانی است.

پایان شایعات در خصوص عدم دعوت ایران در حالی است که رئیس جمهور کشورمان تنها نماینده منطقه در نشست روسای کشورها بوده و با دعوت رسمی عالی‌ترین مقام چین در این اجلاس سخنرانی خواهد کرد. در روزهای اخیر حامیان دولت قبل به بهانه عدم حضور ایران در نشست سطح وزرا، با تیتر «چین ایران را از نشست بریکس حذف کرد» به پیشبرد خط خبری شرق‌هراسی خود پرداختند. این جریان مدعی بود ریسک بالای همکاری با ایران و ابهام در نتیجه مذاکرات باعث شده تا روسیه و چین ایران را به این نشست دعوت نکنند!

اتاق بازرگانی نیز مدعی شد ایران علی رغم ادعای همکاری راهبردی با چین به این اجلاس دعوت نشده و این اتفاق را نشان دهنده ترجیح عربستان و امارات بر ایران خواند. جریان غرب‌گرا در سال‌های اخیر مدام تلاش داشته تا همه فعالیت‌های دیپلماتیک و اقتصادی کشور با جهان را مشروط به توافق برجام کند. نادرستی این ادعا البته بارها ثابت شده و خود را در موضوعاتی مانند واردات واکسن، عضویت ایران در اجلاس شانگهای، افزایش فروش نفت و افزایش تراز تجاری کشور و همکاری با همسایگان نشان داده است.

بریکس مکانیسمی مهم برای ارتباط دادن بازارهای نوظهور و کشورهای درحال توسعه به یکدیگر و سکوی مهم برای همکاری جنوب-جنوب می باشد. این اتحادیه همکاری میان بازارهای نوظهور و کشورهای درحال توسعه در میانه فضای بین المللی پیچیده حال حاضر تقویت خواهد کرد و منافع مشترک و فضای پیشرفت را برای این گروه فراهم می کند.

اعضای بریکس به تنهایی نزدیک به نیمی از جمعیت جهان و یک سوم اقتصاد دنیا را شامل می‌شوند. افزایش همکاری‌ها با کشورهای بریکس تحت عنوان بریکس پلاس باعث خواهد شد این اتحاد حتی از اتحادیه اروپا بزرگتر شده و حجم قابل توجهی از اقتصاد جهانی را در بر بگیرد.

مطالب مرتبط | Related posts:

واکنش ها به سند همکاری ایران و چین ادامه دارد/ دروغ لیبرال ها درباره فروش ایران به چین!
نکاتی درباره جشن سفارت روسیه در ایران و حضور مقامات +عکس
موسسه مطالعات انرژی آکسفورد، دروغ جایگزینی نفت روسیه با ایران را تکذیب کرد + عکس و سند
مقصران دیروز، مرثیه سرایان امروز متروپل/ سیاست بومرنگی اصلاحات که به خودش باز می‌گردد! + عکس
دروغ ها و شایعات غربگدایان برای کمرنگ کردن روابط ایران و روسیه! + واکنش کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا