بازخوانی قدرتمندترین قانون جهان برای کنترل شبکه‌های اجتماعی

سران اتحادیه اروپا در اقدامی، یکی از قدرتمندترین قوانین موجود در جهان برای کنترل قدرت غول های تکنولوژی رو ارائه کردن که میتونه اثار بزرگی بر نحوه کار این غول ها داشته باشه.

این قوانین جدید Digital Markets Act یا DMA نام دارن که به طور خاص غول های تکنولوژی نظیر اپل، گوگل، متا، مایکروسافت و امازون رو هدف گرفتن و هدف اونها جلوگیری از رفتارهای انحصارطلبانه این شرکتها و رقابتی کردن بازار به خصوص برای شرکتهای کوچک هست.

شبکه های اجتماعی اینستاگرام تلگرام توئیتر فیس بوک
شبکه های اجتماعی اینستاگرام تلگرام توئیتر فیس بوک

این قوانین در واقع راه حل مجموعه ای از مشکلاتی هست که اتحادیه اروپا طی یک دهه گذشته در جدال های قضایی با رفتارهای غیررقابتی غولهای تکنولوژی با اونها دسته و پنجه نرم کرده و این اتحادیه حالا میخواد اونهارو به صورت سیستماتیک حل کنه.

گستره این قوانین بخش های مختلفی رو در برمیگیره و به اونها قدرت قابل ملاحظه ای میده که مهمترین اونها شامل موارد زیر هستن:

یکی از مهم ترین موارد این قوانین جدید امکان تعامل پیامرسان ها با هم هست و پیامرسان های بزرگ باید به بقیه پیامرسان ها امکان تعامل با خودشون رو فراهم کنن.

به طور خیلی ساده طبق این قوانین تلگرام یا سینگال میتونه از واتساپ بخواد که قابلیتی فراهم کنه تا کاربران تلگرام یا سیگنال بدون نیاز به نصب واتساپ بتونن با کاربران واتساپ پیام رد و بدل کنن!

چنین امکانی از گیر افتادن کاربران در یک پیامرسان بزرگ جلوگیری میکنه و کاربران بدون اینکه نگران این باشن که فامیلها و دوستانشون پیامرسان جدید رو دارن یا خیر، میتونن پیامرسان مدنظرشون رو استفاده کنن و بتونن به کاربران بقیه پیامرسان ها هم پیام رد و بدل کنن.

‏ مورد مهم بعدی محدود کردن قدرت اپ استورها یا فروشگاه های دانلود اپ به خصوص در سیستم عامل های موبایل هست که به طور خاص اپل و گوگل رو هدف گرفتن. تاثیر این قوانین رو اونها شامل دو جنبه هست:

۱- این قوانین ظاهرا این امکان رو به قانون گذاران اتحادیه اروپا میدن که اپل رو مجبور کنن که سیستم عاملش رو بازتر کنه و به کاربران این حق انتخاب رو بده که بتونن اپ هاشون به انتخاب خودشون رو از مکانی به غیر از اپ استور اپل دانلود کنن.

۲- علاوه بر این گوگل و اپل دیگه نمیتونن سیستم پرداخت درون برنامه ای خودشون رو به سازندگان اپها اجبار کنن و باید به اونها اجازه بدن که از سیستم های پرداخت غیر از این شرکتها برای اپهاشون استفاده کنن.

همچنین طبق این قوانین کاربران باید این حق رو داشته باشن تا بتونن هر اپی که روی گوشیشون نصب شده رو پاک کنن.

این غول ها نباید سرویسهای خودشون در دید کاربران رو بالاتر از سرویسهای دیگر شرکتها قرار بدن. مثلا گوگل نتونه سرویس خرید انلاین خودش رو در نتایج سرچ بالاتر از بقیه شرکتها قرار بده.

این قوانین فقط شامل غول های تکنولوژی میشن که به اونها Gatekeeper گفته میشه. از نظر اتحادیه اروپا هر شرکتی که حداقل ارزش بازارش ۷۵ میلیارد یورو، درامد سالانه اون در اروپا ۷.۵ میلیارد یورو، تعداد کاربران اون حداقل ۴۵ میلیون کاربر یا ۱۰ هزار مشتری در اروپا باشه، یک Gatekeeper تلقی میشه و ملزم به اجرای این قوانین هست.

اما بدون جریمه های سنگین، شرکتها ابایی از زیرپا گذاشتن قوانین ندارن، بنابراین اتحادیه اروپا جریمه های هنگفتی برای سرپیچی از این قوانین در نظر گرفته. این غول ها اگر یک بار این قوانین رو زیر پا بزارن و این سرپیچی اثبات بشه، میتونن تا ۱۰ درصد درامد سالانه جهانیشون جریمه بشن. اگر باز هم قوانین رو نقض کنن این جریمه به ۲۰ درصد درامد سالانه اشون افزایش پیدا میکنه. اگر باز هم تکرار کنن، اتحادیه اروپا میتونه تغییرات رفتاری یا ساختاری رو برای اونها اجبار کنه. مثلا اون شرکت نتونه شرکت دیگه ای رو بخره یا در بدترین حالت شرکتهای که خریداری کرده رو ازشون جدا کنه!

این قوانین هنوز تصویب نشدن ولی بخش مهمی از پروسه تبدیل شدن اونها به قانون طی شده و حالا فقط باید توسط شورای اتحادیه اروپا و پارلمان اتحادیه اروپا تایید بشن و بعد از تایید، کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۶ ماه وقت دارن تا اونهارو در هر کشور پیاده سازی کنن. احتمالا تمام این پروسه ها تا ماه اکتبر سال جاری به اتمام برسن و این قوانین بعد از اون به قانون لازم الاجرا تبدیل بشن.

برخی موارد این قوانین به دلیل پیچیدگی ها به شرکتها وقت بیشتری برای پیاده سازی میدن. مثلا پیام رسان ها برای پیاده کردن قابلیت چت گروهی یا تماس تصویری با بقیه پیامرسان ها احتمالا تا ۴ سال مهلت داشته باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا