بیانیه سازمان پزشکی قانونی درباره علت فوت مهسا امینی / تایید علت فوت مهسا امینی توسط ۱۹ پزشک متخصص + پرونده پزشکی

در این بیانیه آمده است:

شرح مختصری از گزارش علت فوت مرحومه مهسا امینی ارائه شده به مرجع قضائی که بر اساس پرونده بیمارستانی عمل جراحی کرانیوفارنژیومای مغز در بیمارستان میلاد در سال ۱۳۸۶، پرونده درمانی بیمارستان کسری در زمان منتهی به فوت، شرح معانیه ظاهری جسد و کالبدگشایی، نتایج آزمایش‌های سم‌شناسی و آسیب‌شناسی، تحقیقات قضایی و کمیته‌های کارشناسی متعدد تخصصی و فوق تخصصی تنظیم یافته است به شرح ذیل اعلام می‌شود:

متوفیه پس از عمل جراحی تومور کرانیوفارنژیومای مغزی در سن ۸ سالگی دچار اختلال در محور مهم هیپوتالاموس ـ هیپوفیز و غدد تحت فرمان آن (از جمله آدرنال و تیروئید) شده است. به علت این بیماری زمینه‌ای متوفیه تحت درمان با داروهای هیدروکورتیزون، لووتیروکسین و دسموپرسین بوده است.

ایشان در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۲۲ از ساعت ۱۹:۵۶ بطور ناگهانی دچار افت هوشیاری شده و متعاقب آن بر زمین می‌افتد که با توجه به بیماری زمینه ای، متوفیه توانایی لازم جهت جبران و تطابق با وضعیت ایجاد شده را نداشته، لذا در شرایط مذکور دچار اختلال ریتم قلب و کاهش فشار خون و متعاقب آن کاهش سطح هوشیاری شده که به دلیل انجام عملیات احیای قلبی ـ تنفسی غیرموثر در دقایق حساس اولیه، دچار هیپوکسی شدید و در نتیجه آسیب مغزی شده است.

علی رغم برگشت عملکرد قلبی متعاقب عملیات احیای پرسنل اورژانس، حمایت تنفسی انجام شده کارساز نبوده و با وجود انتقال ایشان به بیمارستان و زحمات کادر درمانی بیمارستان کسری، بیمار به علت نارسایی چند ارگانی (M.O.F) ناشی از هیپوکسی مغزی در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۲۵ فوت می‌نماید.

لازم به ذکر است با استناد به مدارک پزشکی بیمارستانی، بررسی سی. تی اسکن مغز و ریه، نتایج معاینه ظاهری جسد و کالبدگشایی، آزمایشات آسیب شناسی، فوت نامبرده ناشی از اصابت ضربه به سر و اعضا و عناصر حیاتی بدن نبوده است.

تایید علت فوت مهسا امینی توسط ۱۹ پزشک متخصص/ تایید جراحی مغز توسط مادر مرحومه

مدیر کل پزشکی قانونی تهران گفت: جمع بندی علت فوت مرحومه مهسا امینی به تایید یک کمیسیون ۱۹ نفره از پزشکان رسیده است.

مهدی فروزش، مدیر کل پزشکی قانونی تهران در گفتگوی ویژه خبری گفت: سازمان پزشکی قانونی به عنوان بازوی توانمند قوه قضائیه، وظیفه و رسالت آن استقرار عدالت و کشف حقیقت در جامعه است.

مدیر کل پزشکی قانونی تهران در ادامه اظهار داشت: سالیانه بیش از ۲ و نیم میلیون پرونده را مورد بررسی قرار می دهیم و بیش از ۳۰ هزار پرونده که دارای پیچیدگی های خاص هستند در کمیسیون های ما مورد بررسی و اظهار نظر کارشناسی قرار می گیرند.

وی افزود: جمع بندی علت فوت مرحومه مهسا امینی به تایید یک کمیسیون ۱۹ نفره از پزشکان رسیده است. در سایر پرونده ها برای تعیین علت فوت تنها یک پزشک نظر تخصصی می دهد اما در این مورد خاص به دلیل دستور مقام قضایی کمیسیونی با ۱۹ پزشک در تخصص‌های مختلف( مغز و اعصاب، قلب و عروق، فوق تخصص غدد و …) تشکیل شد که تنها ۵ نفر آنها شاغل در سازمان ما بودند.

فروزش گفت: در تمامی آزمایشاتی که انجام میگیرد بسته به نوع آزمایش و فرایند آزمایش زمان متفاوت است و در مورد مرحومه مهسا امینی نمونه ها از نوع آسیب شناسی و سم شناسی بود. در پیشرفته ترین کشورهای دنیا هم برای آزمایش های آسیب شناسی همین مدت زمان دو تا سه هفته زمان نیاز است. در یک هفته اول نتیجه ازمایشات سم شناسی ما کاملا مشخص شد ولی بدلیل اینکه فرایند مورد نظر در آزمایشات اسیب شناسی از نظر زمانی، مدت مشخصی را طی می‌کرد زمان به دو تا سه هفته ارتقاء داده شد تا اینکه نتیجه مطلوب را بگیریم‌. در پیشرفته ترین کشورهای دنیا هم برای آزمایش های آسیب شناسی همین مدت زمان دو تا سه هفته زمان نیاز است.

جراحی تومور مغزی در ۸ سالگی

وی ادامه داد: در پرونده مرحومه امینی از وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت استعلام گرفتیم که سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت مدارکی را برای ما ارسال کردند.مرحومه امینی در سن ۸ سالگی در سال ۸۶ به استناد پرونده بیمارستان فوق تخصص میلاد به دلیل علائم بروز سر درد و اختلال رشد و اختلال بینایی با تشخیص تومور خوش خیم مغزی تحت عمل جراحی قرار می گیرد. همچنین پدر مرحومه امینی در آن دوران اجازه انجام جراحی را به پزشکان داده است. در آن دوران جمجه بیمار از ناحیه سمت راست باز شده است و در معاینه ظاهری کاملا مشخص بوده است و در کالبدگشایی نیز مشخص است. همچنین در آن زمان با تشخیص پزشک بخشی از تومور به دلیل شرایط بیمار باقی مانده است.

مدیر کل پزشکی قانونی تهران افزود: تمامی اظهار نظرهای ما مستدل و مستند به سوابق پزشکی است. بخشی از مستندات ما مربوط به مراجعات سرپایی مرحومه امینی به پزشکان و متخصصان و فوق تخصصان پزشکی در زمینه های مختلف بوده است. ما اظهار نظرمان صرفا بر اساس مشاهدات کالبد گشایی و معاینه جسد نبوده و سوابق بیمار را چه به صورت بستری در بیمارستان و یا به صورت سرپایی بررسی کردیم.

فروزش همچنین گفت: عمده مراجعات ایشان در شهر تبریز بوده که دکتر سیامک شیوا در سال ۹۵ مکرر این مرحومه را ویزیت کرده اند.مراجعات مکرر دیگری بعد از سال ۹۵ داشته اند. مراجعاتی هم به دکتر بهرامی فوق تخصص غدد در شهر تبریز در سال ۹۷ داشته اند. همچنین وی به متخصص چشم پزشکی برای پیگیری درمان خود مراجعه داشته است.

هیچ‌گونه آثار و شواهدی از ضرب و جرح در ناحیه سر و صورت وجود نداشت

مدیر پزشکی قانونی تهران اظهار داشت: در معاینه ظاهری مهسا امینی هیچ‌گونه آثار و شواهدی از ضرب و جرح در ناحیه سر و صورت و جمجمه وجود نداشت. خون‌ریزی در گوش و آثاری از خونریزی یا ازهم‌گسیختگی در پارانشیم مغز وجود نداشت. ما به یک توده که ناشی از عمل قبلی بود رسیدیم. هیچ گونه آثاری از خون ریزی در ناحیه زیر عنکبوتیه وجود نداشت.

وی ادامه داد: یک جلسه در ابتدای امر با حضور پدر مرحومه برگزار شد و روند سیر درمان نیز از وی پرسیده شد همچنین در جلسه دیگر با وکلای خود حضور داشتند و سوالاتی در خصوص سیر درمان و داروهای مصرف شده توسط کارشناسان از پدر وی پرسیده شد.

فروزش گفت: بیمار داروی کم کاری تیروئید، داروی نارسایی و اختلال در عملکرد هیپوفیز و … استفاده کرده می‌کرده است. مستندات مصرف داروها از سازمان تامین اجتماعی دریافت شده است و همچنین بیمار داروهای دیگری به صورت غیر مستمر مصرف کرده است که در سوابق بیمار وجود دارد. همچنین وی به پزشکان زیادی نیز مراجعه داشته است. آزمایشاتی نیز در پیگیری درمان این نوع بیماری انجام شده است.

وجود خون آبه پس از تشریح مغزی

در ادامه حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌داد فرد جراحی انجام داده است و برخی در شبکه‌های مجازی اطلاعت غلطی بدون شرح حال بیمار منتشر کردند. تصاویر بررسی شده نشان می‌داد هیچگونه شکستگی در سی تی اسکن مشاهده نمی‌شود. همچنین برترین پزشکان کشور نیز تایید کردند عامل خون ریزی وجود ندارد.

قناعتی گفت: بررسی‌های ما نشان می‌داد در یک فرد جوان غش کردن طبیعی نبود و برای ما این موضوع سوال بود، در افراد جوان شایع‌ترین علت این موضوع در افراد جوان پاره شدن ناگهانی قلب یا خون ریزی شدید مغزی و ضربات مغزی است که بروز علائم در این موارد تدریجی است و علائم آن به مرور خود را نشان می‌دهد؛ در فیلم دوربین‌ها مشخص است مرحومه امینی دچار ضربه مغزی در جمجمه که منجر به مرگ شود نداشته است. و یافته‌های ما با نتایج تشریح مطابقت داشت.

تایید جراحی مغز توسط مادر مرحومه امینی

استاد تمام رادیولوژی افزود: پدر ایشان اعلام کردند قسمتی از سر خون آلود بوده است، وقتی جمجه باز شده باشد و تشریح شده باشد وجود خون آبه طبیعی بوده به دلیل اینکه مغز برای تشریح شکافته شده است.

در ادامه مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران گفت:در بررسی پزشکی قانونی و کالبد شکافی که روی قفسه سینه و شکم انجام شد هیچ یک از اعضای داخلی بدن و قفسه سینه دچار خون ریزی نشده بود و احشا کاملا سالم بودند.

وی ادامه داد: در بیمارستان کسری بررسی لازم انجام شده است و درمان لازم برای بیمار صورت گرفته است. در بیمارستان کسری از مادر مرحومه شرح حال گرفته شده است و وی اعلام کرده است مهسا امینی تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته است و مبتلا به دیابت بی‌مزه است و دچار کم کاری تیروئید بوده است. مادر متوفی در مورخه ۱۴۰۱/۶/۲۳ این توضیحات را ارائه داده و درخصوص وضعیت مصرف دارو توسط فرزندش نیز اطلاعاتی را در اختیار پزشکان قرار داده است.

صفر تا صد پرونده پزشکی مهسا امینی/ خط بطلان نهایی بر سناریو «دروغ بزرگ»

پس از گذشت سه هفته از ماجرای فوت مرحوم امینی در نهایت روز گذشته گزارش نهایی پزشکی قانونی درخصوص علت فوت وی منتشر شد. از ابتدای وقوع این اتفاق عده‌ای از پزشکان بدون توجه به رعایت اخلاق پزشکی و اصول بررسی علت فوت بیمار تلاش کردند تا با انتشار برخی مطالب دروغ در فضای مجازی توجه کاربران را به سوی خود جلب کنند و رسانه‌های معاند نیز با استناد به همین اخبار کذب آتش بیار معرکه شدند تا بتوانند با سو استفاده از احساسات مردم زمینه ایجاد اغتشاش در کشور را فراهم کنند. ماجرا از این دروغ بزرگ شروع شد؛ «شکستگی جمجمه عامل فوت مهسا امینی بوده است»!

خط دروغی که توسط عده‌ای از به اصطلاح پزشکان در فضای مجازی آغاز و با مشخص شدن ابعاد پنهان ماجرا بدون هیچ توضیحی خود را کنار کشیدند. در این بین اما اظهارات عجیب و تناقض گویی‌های پدر، وکیل و دایی مرحومه امینی نیز قابل توجه بود و مشخص نیست که چه کسانی پشت پرده خط دهی به این خانواده هستند؟

تقلیل عمل جراحی تومور مغز به برداشتن خال!

پدر وی که پیش از این در مصاحبه های مکرر با رسانه‌ها از جمله در گفتگو با خبرگزاری فارس اعلام کرده بود که فرزندش هیچ سابقه بیماری قبلی نداشته و در ۲۲ سال گذشته جز برای سرماخوردگی به پزشک مراجعه نکرده بود! پس از این ادعا خبرگزاری فارس اسنادی از مراجعه مکرر بیمار به متخصصان مغز و اعصاب و غدد را منتشر کرد؛ اسنادی که ادعای خلاف واقع پدر مرحومه را مشخص می‌کرد.

از سویی این ادعا در حالی صورت گرفت که در فرم مجوز عمل جراحی بیمارستان که به امضای امجد امینی (پدر مهسا) رسیده بود صراحتا به بیماری مغزی وی اشاره شده بود. با مشخص شدن مستندات غیر قابل انکار بیماری قبلی، اخیرا صالح نیکبخت وکیل خانواده تلاش کرده تا ادعاهای پدر را اصلاح کند و با تایید اصل عمل جراحی، آن را به عمل برداشتن خال تقلیل دهد. این ادعا نیز درحالی مطرح می‌شد که خبرگزاری فارس پیش از این با انتشار تصاویر سی تی اسکن بیمار و گفت‌وگو با چند پزشک متخصص شرح حال دقیقی از بیمار ارائه داده بود.

تایید جراحی مغز توسط مادر مرحومه

از سوی دیگر، به گفته مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران مادر مهسا امینی نیز در روز مراجعه به بیمارستان کسری اعلام کرده است که وی در ۸ سالگی عمل جراحی مغز انجام داده است. برای روشن شدن ابعاد جدید این پرونده در ادامه به بررسی علل بیماری و گزارش پزشکی قانونی می‌پردازیم:

۱- مرحومه امینی متولد سال ۱۳۷۸ در سن ۸ سالگی در سال ۱۳۸۶ به استناد پرونده بیمارستان فوق تخصص میلاد به دلیل بروز علائم سردرد، اختلال رشد و مشکلات بینایی، با تشخیص تومور خوش خیم مغزی به نام «کرانیوفارنژیوما» تحت عمل جراحی تخلیه تومور قرار می‌گیرد. پذیرش متوفی در بخش اطفال بیمارستان میلاد در تاریخ ۸۶/۸/۱۲ صورت گرفته است و در تاریخ ۸۶/۸/۲۱ ترخیص شده اند و پدر بیمار، همراه و معرف وی بوده است.

۲- در مواردی که تومور از شدت و وسعت بیشتری برخوردار است لازم است برای جراحی جمجمه باز شود و از طریق جمجمه وارد محل تومور شوند و آن را تخلیه کنند که در مورد پرونده مرحومه امینی از روش دوم استفاده شده است که نشان دهنده شدت و وسعت بیماری بوده است.

رضایت کتبی پدر مرحومه برای جراحی مغز

۳- در سوابق مراجعه وی به بیمارستان میلاد مشخص است که پدر مرحومه در آن تاریخ عنوان کرد که اینجانب امجد امینی ولی بیمار ساکن شهرستان سقز اجازه می دهم که پزشک یا پزشکان بیمارستان میلاد هر نوع معالجه، عمل جراحی و یا انتقال خون که صلاح بدانند در مورد بیمار اینجانب به مورد اجرا گذاشته شود برائت پزشک و یا پزشکان این بیمارستان را از کلیه اقدامات فوق که در مورد عمل جراحی دخترم مهسا امینی انجام می دهند اعلام می دارم.

۴- در قسمت سمت راست پیشانی متوفیه در ناحیه گیجگاهی پیشانی، یک اسکار یا جوشگاه هلالی شکل به طول حدود ۱۰ سانتی متر وجود داشته است که در معاینه ظاهری جسد کاملا مشخص شد و روش مورد عمل جراحی شده هم کاملا منطبق با آن چیزی بود که در معاینه ظاهری و‌ کالبد گشایی پیکر مشخص است.

۵- در کالبد گشایی انجام شده آثار برداشتن استخوان جمجمه در همان قسمت و در ناحیه زیر جوشگاه مشهود بود؛ بعد از اینکه مغز و مخچه خارج شد در ناحیه زیر بافت مغزی منطبق با ناحیه زین ترکی، آثار عمل جراحی کاملا مشهود و مشخص است.

ابتلای مرحومه به دیابت بی‌مزه

۶- از آنجا که این دسته از بیماران متعاقب عمل جراحی دچار نقص در عملکرد محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و غدد تحت فرمان آن از جمله تیروئید و آدرنال می شود و به دلیل فقدان هورمون های غده هیپوفیزم مبتلا به بیماری دیابت بی مزه مرکزی شده، کم کاری تیروئید و کم کاری غده فوق کلیوی داشته که این بیماران لازم بوده است تحت درمان مستمر با داروهای مورد نیاز و جایگزین هورمون هایی که باید تحت فرمان غده هیپوفیزم در بدن تولید شوند قرار گیرند.

مصرف داروهای متعدد و مراجعه سرپایی به پزشکان

۷- داروهای مورد استفاده در این بیمار شامل داروهای دسموپرسین، لووتیروکسین و هیدروکورتیزون بوده است و همچنین طبق سوابق مراجعات سرپایی که ایشان داشته، متوفیه تحت درمان با داروهای حاوی استروژن و پروژسترون هم بوده است.

۸- طبق اظهارات مسوولان پزشکی قانونی، با ملاحضه فیلم های ضبط شده دوربین های مدار بسته و تحقیقات قضایی که از جانب مقام قضایی انجام شده، هیچ‌گونه برخورد فیزیکی در ارتباط با این موضوع، فرد مورد نظر با افراد پلیس یا افراد دیگر نداشته است.

آثاری از صدمات نیست

۹- در معاینه ظاهری جسد و کالبدگشایی صورت گرفته، هیچ گونه آثار و صدماتی که منجر به فوت نامبرده شده باشد پیدا نشده است.

۱۰- در معاینه ظاهری، هیچ گونه آثار و شواهدی از ضرب و جرح در ناحیه سر و صورت وجود نداشته و آثاری که مؤید شکستگی استخوان جمجمه در کف جمجمه بوده باشد از جمله سیاه شدگی دور چشم، وجود نداشته و به خونریزی از ناحیه گوش که دلالت بر شکستگی کف استخوان جمجمه باشد در کالبد گشایی مشخص نشده است.

پاسخ به ادعای وجود خون‌ریزی بیمار

۱۱- بررسی‌های پزشکی نشان داد ضربه مغزی در جمجمه که بخواهد عامل مرگ باشد به هیچ وجه وجود نداشته و خونریزی هم وجود نداشته است. پدر مرحوم امینی گفته بود وقتی جسد را برای دفن تحویل گرفتیم قسمتی از سر خون‌آلود بوده است، همچنین وکیل خانواده هم اظهار داشته که غساله شاهد خونریزی بوده است؛ در توضیح این مسئله باید گفت از نظر پزشکی قانونی وقتی جمجمه را برای تشریح باز می کنند و بخیه می کنند هنگام بخیه، جسد انعقاد خون ندارد به همین دلیل امکان وجود خون‌آبه بعد از تشریح وجود دارد.

اعضای داخلی بدن آسیب ندیده بودند

۱۲- کالبد گشایی که در ناحیه قفسه سینه و شکم انجام شد، مشخص می‌کند هیچگونه یافته ای دال بر اینکه آسیب به اعضای داخلی بدن از جمله ریه ها، قلب، کبد، روده ها، کلیه ها، پانراکس و طحال رسیده باشد وجود نداشت.

۱۳- گفتنی است نتیجه کمیسیون با حضور معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران، بازپرس محترم پرونده و با حضور ۱۹ نفر از متخصصین رشته های داخلی اعصاب، جراحی مغز و اعصاب، بیهوشی، طب اورژانس، قلب و عروق، روانشناسی بالینی، آسیب شناسی پزشکی اجتماعی، چشم پزشکی، نورورادیولوژی ، پزشکی قانونی و فوق تخصص غدد در سازمان پزشکی قانونی برگزار شد.

بعد از بررسی سوابق پزشکی نامبرده اعم از پرونده بیمارستانی، عمل جراحی مغز در بیمارستان میلاد در سال ۸۶، سوابق درمان های سرپایی و مستندات ارائه شده از سوی اورژانس ۱۱۵ تهران، پرونده بیمارستان خصوصی کسری در زمان منتهی به فوت و با توجه به تحقیقات قضایی و مشاهده فیلم دوربین های مداربسته در زمان حضور نامبرده در پلیس امنیت اخلاقی و همچنین با روئیت شرح معاینه ظاهری جسد، کالبدگشایی، نتایج آزمایشات سم شناسی و آسیب شناسی و بررسی اظهارات کتبی کادر درمان بیمارستان کسری، تکنسین های اورژانس تهران و پرستار وظیفه مستقر در پلیس امنیت اخلاقی، استماع اظهارات پدر متوفیه و وکلای اولیای دم و بعد از بحث و تبادل نظر توسط اعضای کمیسیون موارد ذکر شده اعلام شده است.

مطالب مرتبط:

  1. ماجرای «مهسا امینی» به طور کامل شفاف شد/ بازی ایران‌اینترنشنال، سلبریتی‌ها و اصلاح‌طلبان با خون ژینا!
  2. تناقض اصلاح طلبان؛ نگران مهسا امینی، بی خیال قتل عمد میترا استاد، مدافع زورگیری وحشیانه از یک دختر!
  3. چگونه هشتک مهسا امینی ترند توئیتر شد! / دروغ بزرگ رسانه ها به کمک ربات های توئیتری!
  4. انقلاب هشتگی دروغ / پشت پرده ماجرای ۱۸۴ میلیون هشتگ مهسا امینی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا