تورم تولیدکننده کاهشی شد

مرکز آمار نرخ تورم تولیدکننده در زمستان سال گذشته را منتشر و اعلام کرد:  نرخ تورم تولیدکننده در زمستان ۱۴۰۰ کاهشی شد به این ترتیب که نرخ تورم نقطه به نقطه ۶.۶ درصد، فصلی ۵.۱ درصد و سالیانه ۶.۶ درصد کاهش یافته است.

کاهش نرخ تورم - دولت رئیسی
کاهش نرخ تورم – دولت رئیسی

نرخ تورم تولیدکننده (شاخص بهای تولیدکننده) از جمله شاخص‌های قیمتی است که در بررسی روند سطح قیمت‌ها بررسی می‌شود و یکی از معیارهایی است که برای سنجش عملکرد اقتصادی، از سطح عمومی قیمت‌ها محاسبه و اعلام می‌شود. از این رو، تاثیر قابل‌توجهی بر تصمیم‌گیری صاحبان صنایع، سرمایه‌گذاران و حتی سیاستگذاران خواهد داشت.

هدف از محاسبه نرخ تورم تولیدکننده، اندازه‌گیری تغییرات قیمت‌هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالاها و خدمات خود دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که این شاخص، قیمت کالاها در کارخانه و مبدا تولید را در نظر می‌گیرد. با بررسی این شاخص می‌توان از سطح تغییر قیمت‌ها در بازار کالا و خدمات مصرفی یا تورم اطلاع کسب کرد. به بیان دیگر، هر افزایش یا کاهش قیمت در شاخص بهای تولیدکننده با یک وقفه زمانی در شاخص بهای مصرف‌کننده نیز مشاهده می‌شود.

کاهش۶.۶ درصدی تورم نقطه به نقطه تولیدکننده

براساس گزارش مرکز امار، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل زمستان ١۴ به ۴۲ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل ۶.۶ واحد درصد کاهش داشته است.

به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل زمستان ١۴ نسبت به فصل زمستان سال ١٣٩٩، ۴٢. درصد افزایش دارد.

در میان بخش‌های مختلف تولیدی کم‌ترین نرخ مربوط به بخش تولید، انتقال و توزیع برق (١ .۶ درصد) و بیش‌ترین نرخ مربوط به بخش معدن (۶۴.۵ درصد) می‌باشد.

نرخ تورم فصلی تولیدکننده ۵.۱ درصد کم شد

بررسی آخرین اطلاعات بیانگر این است که نرخ تورم تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در زمستان ١۴ به ۴.۹ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصـل قبل ۵.١ واحد درصـد کاهش داشته است.

در فصل زمستان سال گذشته، در میان بخش‌های مختلف تولیدی کم‌ترین نرخ مربوط به بخش برق با ٢.١ درصد و بیش‌ترین نرخ تورم فصلی تولیدکننده مربوط به بخش صنعت با ٧.٨ درصد بوده است؛ همچنین در این فصل بخش کشاورزی با نرخ تورم منفی ۱۱.۴ درصد  مواجه بوده است.

کاهش ۶.۶ درصدی نرخ تورم سالیانه تولیدکننده

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل زمستان ١۴ نسبت به دوره مشابه در سال قبل به ۵۴.۳ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ۶.۶ واحد درصد کاهش داشته است.

در فصل زمستان ۱۴۰۰، در میان بخش‌های اصلی تولیدی در کشـور، کم‌ترین تورم سالانه مربوط به بخش تولید، انتقال و توزیع برق با ١٩.۴ درصد و بیش‌ترین آن مربوط به بخش معدن با ٩٢.٩ درصد است.

مطالب مرتبط | Related Posts:

موفقیت دولت رئیسی در کنترل تورم / تورم روند کاهشی به خود گرفت + جدول

اقدامات امیدآفرین دولت از مهار تورم تا ایجاد ۲۱۷ هزار شغل

«بانیان وضع موجود» و طرفداران «دولت بی‌کفایت روحانی» بجای محاکمه، طلبکار هستند!

قفل دولت به تنخواه خزانه، ترمز نقدینگی را کشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا