براساس آمارهای بانک مرکزی ترکیه، تورم سالانه منتهی به اکتبر سال جاری در این کشور به ۸۵/۵ درصد رسیده است. این نرخ تورم از سال ۲۰۰۱ تاکنون بی‌سابقه است، چرا که بالاترین نرخ تورم قبل از این سال ۲۰۲۲، در ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۱ با نرخ ۷۳ درصد رخ داده است.

تورم ترکیه
تورم ترکیه

همچنین در اکتبر سال جاری بالاترین نرخ تورم در بین بخش‌های مختلف مربوط به بخش حمل‌ونقل با ۱۱۷ درصد و اقلام خوراکی با ۹۹ درصد بوده است.

تورم گرانی ترکیه
تورم گرانی ترکیه

اگرچه قیمت مواد غذایی و سوخت در سراسر جهان پس از همه‌گیری کرونا و جنگ اوکراین در حال افزایش بوده، اما برخی از اقتصاددانان، عوامل داخلی در ترکیه را در افزایش نرخ تورم بی‌تاثیر نمی‌دانند.

یکی از مهمترین این عوامل؛ تغییرات نرخ بهره است. درحالی‌که همه کشورها در یکسال اخیر اقدام به افزایش قابل‌توجه نرخ بهره کرده‌اند، اما بانک مرکزی ترکیه تحت فشار رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور؛ نرخ بهره را به ۱۰/۵ درصد در اکتبر ۲۰۲۲ رسانده است.

قابل ذکر است طی ۱۲ سال اخیر بالاترین نرخ بهره ترکیه مربوط به سپتامبر ۲۰۱۸ معادل ۲۴ درصد بوده است. در آن زمان نرخ تورم در ترکیه نیز ۲۴/۵ درصد بود و بانک مرکزی این کشور توانست نرخ تورم را با کمک نرخ بهره و دیگر ابزارها؛ به ۸/۵ درصد در اکتبر ۲۰۱۹ کاهش دهد اما اردوغان اخیرا در سخنان خود مدعی شده مدل اقتصادی دولت او از این به بعد الگوی جهانیان خواهد شد.

قیمت مسکن در ترکیه طی ۹ ماه ۲ برابر شده است

آمارهای بانک مرکزی ترکیه نشان می‌دهد میانگین قیمت مسکن در ترکیه از انتهای سال ۲۰۲۱ تا ماه سپتامبر با رشد بیش از ۲ برابری (رشد ۱۰۱ درصدی) از متری حدود ۷۵۰۰ لیر به متری بیش از ۱۵ هزار لیر رسیده است.

گرانی مسکن در ترکیه
گرانی مسکن در ترکیه

قابل ذکر است کارشناسان مسکن در ترکیه دلیل افزایش شدید قیمت مسکن در این کشور را علاوه بر تورم عمومی، فشار ناشی از خرید خارجی‌ها و کاهش عرضه مسکن در سال‌های اخیر می‌دانند.

این موضوع سبب شده دولت ترکیه با افزایش تقاضای خارجی‌ها در بازار مسکن، سقف اعطای تابعیت با خرید مسکن ۲۵۰ هزار دلاری را به ۴۰۰ هزار دلار افزایش دهد.

مطالب مرتبط:

  1. تورم ترکیه ۸۱ درصد! / غربگراها پاسخ دهند، اوضاع امروز ترکیه چه توجیهی دارد؟
  2. جهش ۸ برابری قیمت مسکن در دولت روحانی / آینده جهنمی مسکن در صورت تداوم دولت گذشته!
  3. اقتصاد ایران در یک ساله اول دولت رئیسی / از کنترل دلار تا افزایش ۵۸ درصدی تجارت
  4. کاهش‌ تورم با سیاست‌های دولت و بانک مرکزی
  5. کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور/نرخ تورم سالانه ۴۰.۵ درصد شد