جریمه رانندگی در حالت مستی چقدر باید باشد؟

? در کانادا بهتر است بمیری تا اینکه در مستی رانندگی کنی. اگر پلیس متوقفت کنه صدبار آرزوی مرگ می‌کنی. تقریبا از زندگی ساقط می‌شوی. نه تنها تو بلکه صاحب‌خانه که گذاشته پشت فرمان بشینی مقصر است.

? همان جریمه که امریکا برای رانندگی در حالت مستی گذاشته بگذارند ما راضی هستیم. اینطور بگویم که مجازات قتل عمد از رانندگی در حالت مستی کمتر است. یک بار رانندگی در مستی باعث می‌شود تا اخر عمر پایت در دادگاه گیر باشد.

? من هم با یک سوم قیمت ماشین به اضافه ابطال گواهینامه و دو سال زندان موافقم. مگر فرقی دارد کسی که در حال مستی رانندگی می‌کند با لاتی که با قمه برهنه در خیابان می‌چرخد؟ هردو برای جامعه خطرناک هستند.

مقایسه مبلغ جریمه رانندگی با حالت مستی در ایران و سایر کشورها/ ما خیلی ارزان حساب می‌کنیم

جریمه رانندگی در حالت مستی با مبلغ ۴٠٠‌هزارتومانی بیشترین مبلغ برای یک تخلف رانندگی در ایران است. این میزان جریمه از ابتدای امسال قانونی و اجرا شد؛ با‌وجود‌این هنوز رانندگانی هستند که در شرایط مستی پشت فرمان می‌نشینند و خیابان‌ها و بزرگراه‌ها را با سرعت دیوانه‌وار ویراژ می‌دهند.

بسیاری این میزان جریمه سنگین برای رانندگی در مستی را ناشی از ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های شرعی برای مصرف نوشیدنی الکلی می‌دانند و تصور می‌کنند که این کار یکی از محدودیت‌های اجتماعی اعمال‌شده در کشور ماست و فقط مختص اینجاست. 
بااین‌حال نگاهی به قوانین دیگر کشورها نشان می‌دهد تقریبا در همه جای دنیا سختگیرانه‌ترین جریمه‌ها در قوانین راهنمایی برای رانندگی در شرایط مستی است. 

این بخشی از قوانین در کشورهای مختلف چهار گوشه دنیاست: 

در کانادا در کمترین حالت بار اول ‌هزار دلار جریمه و یک سال ضبط گواهینامه، بار دوم ٣٠ روز حبس و دو سال ضبط گواهینامه؛ بار سوم به بعد چهار ماه حبس، سه سال ضبط گواهینامه شامل حال راننده می‌شود.

در آلمان ‌هزار یورو جریمه به‌علاوه باطل‌شدن گواهینامه و حضور در کلاس اجباری مضرات الکل و رفتار احمقانه و در صورت تکرار، حبس. 

در اسپانیا ۵۰۰ یورو جریمه و اگر فرد سابقه‌دار باشد، هزار یورو. در‌صورتی‌که درصد الکل در خون راننده خاطی از حدی بیشتر باشد، زندان و محکومیت به خدمات اجتماعی و ابطال گواهینامه در انتظار اوست.

در هلند بستگی به مقدار الکل و مدت‌زمان دریافت گواهینامه فرد دارد و مجازات جریمه نقدی تا هزار یورو و ابطال گواهینامه به‌علاوه کار اجباری و زندان هم شامل آن می‌شود. به‌ غیر از این فرد خاطی به یک دوره آموزشی اجباری نیز فرستاده می‌شود که هزینه آن ٨۵٠ یورو است. 

در استرالیا بسته به میزان الکل خون و سابقه افراد نوع جریمه متفاوت است؛ اما متوسط مبلغ جریمه در ایالت استرالیای غربی ۵۰۰ دلار است. 

در بلژیک هم جریمه رانندگی در مستی بسیار سنگین است و از هزارو ٢٠٠ یورو شروع می‌شود و تا سه ‌هزار یورو هم خواهد رسید. به ‌غیر از ‌این ابطال گواهینامه هم بخشی از جریمه فرد خاطی است. 

در شهر دوبی در امارات متحده عربی حدود ٢٠ هزار درهم و تعلیق گواهینامه به سه ماه و گاهی حبس شامل حال راننده می‌شود. 

در ترکیه ٨٠٠ لیر و شش ماه ضبط گواهینامه جریمه رانندگی در مستی است. 

در نروژ حداقل مصرف الکل و رانندگی در این وضعیت تعلیق شش ماه تا یک سال گواهینامه فرد و همچنین جریمه نقدی به میزان نصف حقوق فرد خاطی را به همراه خواهد داشت. 

در ایتالیا جریمه رانندگی در مستی بین ۴٠٠ تا هزار یورو جریمه و ضبط گواهینامه تا سه ماه برای بار اول است، در صورت تکرار گواهینامه‌ رانندگی فرد باطل می‌شود و او باید دوباره برای دریافت گواهینامه اقدام کند که هزینه‌ای در حدود دو ‌هزار یورو دارد.

در فنلاند جریمه براساس درآمد و حقوق ماهانه فرد تعیین می‌شود و همچنین تا شش ماه زندان، به‌علاوه، محرومیت از رانندگی به مدت یک تا پنج سال در انتظار راننده است.  

در آمریکا قوانین ایالت به ایالت فرق می‌کند؛ به‌عنوان مثال در واشنگتن جریمه میانگین سه ماه تعلیق گواهینامه، توقف خودرو و درج در سوابق برای هفت سال به‌علاوه جریمه بین ٩۴۵ تا پنج هزار دلار در انتظار فرد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا