حاشیه نویسی اصلاح طلبان بر توافق ایران و عربستان!

طراحی بازی باخت – باخت برای جمهوری اسلامی!

?از اولین دقایقی که خبر توافق میان ایران و عربستان سعودی در پکن منتشر شد، شاید از اولین‌هایی بودیم که در یکی دو ساعت اول، چندین خبر و تحلیل در این خصوص منتشر کردیم که صحت برخی از آنها به زودی مشخص شد. اما نکته جالب، واکنش طیفی است که همواره در بوق و کرنا کرده که “ما خواهان رابطه با دنیا هستیم”، “ما خواهان مذاکره و بهبود روابط با دنیا هستیم” ، “اولین گام اصلاح نظام باید برقراری روابط عالی با همه کشورهای جهان باشد” و مواردی از این دست که احتمالا خودتان می‌دانید منظور ما چه کسانی هستند.

?مسئله اما اینجاست که پس از این توافق، شاهد کمترین استقبال یا واکاوی پیامدهای مثبت آن در روابط ایران و کشورهای عربی و البته ضربه به آمریکا و صهیونیست‌ها در منطقه بودیم. تنها چیزی که در این چهار روز از این طیف دیده شده در ۴ محور خلاصه می‌شود:

۱. دولت رئیسی هیچ‌کاره بوده، مذاکرات در دولت روحانی کلید خورده و دولت رئیسی در حال پروپاگانداست‌. تازه در همین مذاکرات هم دولت کلا کنار گذاشته و خبر نداشته و همه چیز توسط شمخانی پیش رفته!

اصلاح طلبان
اصلاح طلبان

۲. چرا به سفارت عربستان حمله کردید و اکنون با آنها صلح کرده‌اید؟! نقش تندروها در حمله به سفارت عربستان چه بود؟ چرا آنها امروز از توافق استقبال می‌کنند؟ مگر سعودی متجاوز به یمن نبود؟ حالا آنها خوب شدند؟

۳‌. توافق با عربستان چندان فایده‌ای ندارد زیرا اقدام سعودی‌ها تاکتیکی بوده و آنها به زودی زیر تعهداتشان زده و با صهیونیست‌ها عادی‌سازی می‌کنند.

۴‌. این توافق شکست ایران بود زیرا پذیرفت ….. (ردیف کردن ده‌ها دروغ).

?این ۴ رویکرد را به عینه می‌توان در مواضع همه این افراد دید. به عبارت دیگر آنها به شکل شبانه‌روزی به نظام و دولت حمله می‌کنند که “شما چرا حاضر به برقراری رابطه با دنیا نیستید؟ چرا با کشورها مذاکره و توافق نمی‌کنید؟” حال وقتی توافق یا مذاکره‌ای صورت گرفت بلافاصله با دستاوردسازی برای خود می‌گویند “این توافقات، شکست جمهوری اسلامی است زیرا فلان موارد را پذیرفته است (حتی به دروغ)”. حال اگر جمهوری اسلامی به هر دلیلی علی‌الخصوص نرفتن زیر بار توافق ضعیف و اجرا نشدن خواسته‌هایش (مانند احیای برجام) توافق نکند، دوباره همین افراد، افسار پاره کرده، می‌‌گویند ” برای نظام معیشت و زندگی مردم مهم نیست و دنبال درگیری با دنیا برای اهداف ایدئولوژیکش است! ”

?مصداق بارز این رویکرد را در ماجرای احیای برجام دیدیم. پس از فشارهای زیاد که “چرا توافق نمی‌کنید؟” و وقتی در شهریور امسال در آستانه توافق بودیم، خبرنگار همین طیف در جلسه آف ده رکورد مذاکره کننده ایران با خبرنگاران، صحبت‌های باقری را ضبط و آنها را نشر داد تا افشای منافع ایران از توافق، موجب تحریک اسرائیل و متعاقبا فشار لابی صهیونیستی در واشینگتن بر کاخ سفید برای عدم پذیرش خواسته‌های ایران باشد.

?جمع‌بندی این رویکرد بدین شرح است: عدم توافق ایران با کشورها نشانه زیاده‌خواهی و جنگ‌طلبی جمهوری اسلامی است؛ توافق با کشورها نشانه شکست و ضعف و عقب‌نشینی و تناقض جمهوری اسلامی است.

ـــــــــــــــــــــــ

پایگاه خبری صابرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا