درخواست خارج از عرف قلیچدار اوغلو از رای دهندگان ترکیه ای

تهران- ایرنا- “کمال قلیچداراوغلو” نامزد ائتلاف ملت در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، رای دهندگان به رقیب خود “رجب طیب اردوغان” نامزد مورد حمایت ائتلاف جمهور و رییس جمهور کنونی ترکیه را به بی اخلاقی متهم کرد و گفت: «این کار را نکن، نکن، گناه نکن».

به گزارش سحرپلاس به نقل از مشرق، قلیچداراوغلو یکی از دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات ترکیه دیشب در آخرین برنامه تبلیغاتی خود که به صورت زنده از تلویزیون پخش می شد، در اظهارات غیرقابل باوری خطاب به مردم کشورش بیان کرد: «اگر به من رای نمی دهید، به پای صندوق نروید».

این نامزد اپوزیسیون ترکیه با بی توجهی به حق شهروندان در آزادی رای دادن و حق انتخاب، خطاب به رای دهندگانی که قصد رای دادن به اردوغان رقیب وی را دارند، افزود: «همه باید با اخلاق و با فضیلت باشند».

قلیچداراوغلو با ادعای اینکه کسانی که به اردوغان رای داده‌اند، گناه کرده‌اند، مدعی شد: مسلمان مخلص مرتکب چنین گناه بزرگی نمی‌شود.

وی اضافه کرد: خطاب به برادرانم که خود را ملی‌گرا می‌دانند، فریاد می زنم و می گویم؛ کسی که به وضعیت خود فکر می‌کند، اگر به آینده خود فکر می کند، اگر به فکر فرزندان خود است، باید برود و دوباره فکر کند و بر اساس آن از حق رای خود استفاده کند.

مردم ترکیه قرار است فردا یکشنبه ۲۸ ماه می ۲۰۲۳(هفتم خرداد ماه ۱۴۰۲) در دور دوم رای‌گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای رفته و از بین رجب طیب اردوغان و کمال قلیچداراوغلو یک نفر را برای هدایت سکان اجرایی کشور خود انتخاب کنند.

پس از اعلام نتایج انتخابات همزمان پارلمانی و جمهوری ترکیه که ۱۴ ماه می ۲۰۲۳(۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) برگزار شد، شورای عالی انتخابات این کشور اعلام کرد که به دلیل کسب نشدن حد نصاب ۵۰ درصد به اضافه یک رای توسط هیچ یک از سه نامزد، «رجب طیب اردوغان» نامزد ائتلاف جمهور و «کمال قلیچداراوغلو» نامزد ائتلاف ملت به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه راه یافته‌اند.

بر اساس نتایج اعلام شده، اردوغان با کسب بیش از ۲۷ میلیون و ۸۸ هزار رای معادل ۴۹.۵ درصد آراء و کمال قلیچداراوغلو با کسب بیش از ۲۴ میلیون و ۵۶۸ هزار رای معادل ۴۴.۸۹ درصد به دور دوم راه یافتند و سینان اوغان نامزد سوم این رقابت نیز حدود ۲ میلیون و ۸۲۹ هزار رای معادل ۵.۱۷ درصد آرای این رقابت را کسب کرد.

شورای عالی انتخابات ترکیه شمار واجد شرایط رای دادن در انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور را در مجموع ۶۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گزارش داد که همه ۱۹۱ هزار و ۸۸۴ صندوق رای در ۹۷۳ شهرستان ۸۱ استان داخل و نیز همه صندوق‌های خارج از کشور ترکیه، فردا پس از اتمام مراحل رای‌گیری باز شده و شمارش خواهد شد.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی و رئیس دولت بوده و در انتخاب وزرا و همراهان دولت اختیار کامل دارد.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای نخستین بار در تاریخ این کشور به دور دوم کشیده شده است.


منبع : مشرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا