روز شنبه ویدیویی از یلدا معیری در فضای مجازی منتشر شد که این فرد با پوشیدن لباس شریف پاک‌بانی مدعی شده است براساس حکم دادگاه وی به پاک‌بانی محکوم شده است. یلدا معیری که در پی حضور در اغتشاشات اخیر در تهران براساس اتهامات ضد امنیتی و حمایت از اغتشاشات در فضای مجازی بازداشت شده بود، چندی پیش با قید وثیقه از زندان ازاد شده بود. کاربران توئیتری پس از انتشار این ویدیو، سابقه جعل عکس توسط معیری را یادآور شده و این اقدام او را تبلیغات رسانه ای قلمداد کردند.

براساس گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، بازداشت این متهم هیچ ارتباطی با فعالیت رسانه‌ای وی نداشته و این فرد در صحنه اغتشاشات و بدلیل اتهامات ضد امنیتی بازداشت شده است. براساس بخشی از حکم بدوی دادگاه برای این فرد، وی به خدمات عمومی رایگان در پارک بانوان محکوم شده است. این پارک ویژه استفاده بانوان بوده و آقایان اجازه ورود به آن را ندارند. این درحالی است که او در ویدیو ظبط شده مدعی میشود که به پارکبانی در پارک بانون محکوم شده و به طور خودسر البسه این شغل شریف را بر تن کرده و به دلخواه نه در پارک بانوان بلکه در محله دوران کودکی خود مشغول نظافت خیابان است.

همچنین براساس حکم صادره که قابل تجدید نظرخواهی نیز می‌باشد، وی به انجام پژوهش نیز محکوم شده است ولی علیرغم اینکه اولین بند مندرج در تکمیل مجازات پژوهش میباشد تاکنون از پژوهش خود فیلمی منتشر نکرده است. گفتنی است این فرد در سال ۹۸ نیز به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود و از این ارفاق دستگاه قضایی بهره مند گردیده است.

نکته دیگر این است که معیری از جو اغتشاشات ۱۳۹۶ استفاده کرده و تصویری جعلی منتسب به اغتشاشات را به شیوه ای هدفمند منتشر کرد که بازتاب زیادی در رسانه ‌ها و حتی در سطح بین‌المللی داشت. به طوری که دونالد ترامپ رییس جمهور وقت آمریکا نیز از این عکس در یک پست توییتری استفاده کرده بود.

دروغ های یلدا معیری
دروغ های یلدا معیری

در تصویر مورد اشاره زنی با مشت گره کرده در میان دود دیده می‌شود و به وضوح صحنه سازی و بازی با افکار عمومی در ان مشهود است و اینگونه به ذهن متبادر می‌شود که مرتبط با نا آرامی های تهران است اما همانطور که خود این فرد هم در مصاحبه ای به آن اعتراف کرده است دودی که در عکس وجود دارد ناشی از پودر کپسول آتش نشانی است و فقط شبیه استفاده گاز اشک آور است.

اکنون کاربران فضای مجازی با توجه سابقه معیری در جعل عکس، نسبت به این ویدیو نیز واکنش نشان داده و نوشتند امیدواریم که این اقدام، تبلیغاتی نباشد و اگر مدعی اجرای حکم خود است، ویدیویی از ارائه پژوهشی که به آن محکوم شده است را منتشر کند.

مطالب مرتبط:

  1. دروغ‌های احمقانه علی کریمی پایان ندارد؛ این‌بار به نام ایذه +عکس
  2. خارجی‌ها چگونه با «اخبار جعلی» مقابله می‌کنند؟/ بررسی نمونه هایی از آمریکا، چین، آلمان، هند، فرانسه و انگلیس
  3. ۱۰ دروغ بزرگ رسانه‌های ضدانقلاب در روزهای اخیر
  4. ثبت رکورد ۳۸۰۰۰ دروغ در ۴۶ روز / ۶۵ درصد اخبار بی‌بی‌سی فارسی و ایران‌اینترنشنال دروغ از آب درآمد!
  5. کشورهای دنیا چگونه با اخبار جعلی مبارزه می‌کنند؟