روزنامه نگار اصلاح طلب: بی‌بی‌سی فارسی و ایران اینترنشنال بر سر تولید خبر جعلی و سیاه باهم رقابت دارند!

روز گذشته روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب در داخل و خارج از کشور، در نشستی مجازی در کلاب‌هاوس به بررسی وضعیت روزنامه‌نگاری سیاسی در ایران پرداختند. در این جلسه طولانی ماشاءالله شمس‌الواعظین، سردبیر مطرح روزنامه‌های زنجیره‌ای در دوره دولت اصلاحات به‌نقد رسانه‌های فارسی‌زبان در خارج از کشور پرداخت. در این جلسه پرتنش برخی از روزنامه‌نگاران و شاگردان سابق شمس‌الواعظین با حمله به استاد سابق خود سعی کردند مانع از سخن گفتن سردبیر روزنامه‌های عصر آزادگان، طوس و نشاط شوند.

شمس‌الواعظین در طول این برنامه به واکاوی جریانی برخی رسانه‌ها چون بی‌بی‌سی فارسی (متعلق به دولت انگلستان) و نیز تلویزیون اینترنشنال (متعلق به سعودی) پرداخت. شمس الواعظین این دو را رسانه‌هایی زرد و با قصد براندازی توصیف کرد. مشاور مرکز مطالعات راهبردی خاورمیانه در طول این جلسه با تبیین ویژگی‌های رسانه حرفه‌ای، این دسته از تلویزیون‌های فارسی‌زبان را به جانب‌داری متهم کرده و با تشبیه این رسانه‌ها به «روزنامه حزب توده» آن‌ها را بی‌اخلاق خواند. قابل‌توجه آنکه بخش عمده‌ای از کارمندان رسانه‌های فارسی در خارج کشور را روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب تشکیل داده است. شمس‌الواعظین این دسته افراد را کسانی خواند که برای پول بیشتر اخلاق را زیر پا گذاشته‌اند.

بی بی سی فارسی منوتو ایران اینترنشنال
بی بی سی فارسی منوتو ایران اینترنشنال

در ادامه بخش‌های مهم از انتقادات صریح سردبیر سابق روزنامه‌های اصلاح‌طلب به رسانه‌های خارج از کشور را می‌خوانید:

منابع مالی رسانه‌های فارسی‌زبان از کجاست؟

** ماشاالله شمس‌الواعظین در ابتدای سخنان خود با تشریح ویژگی‌های یک رسانه حرفه‌ای گفت: تأمین مالی رسانه بسیار مهم است؛ رسانه‌های فارسی‌زبان قبل از آنکه تابلوی حرفه‌ای بودن را بالا ببرند؛ باید بگویند که منابع مالی آن‌ها از کجا تأمین می‌شود. این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب ادامه داد: واقعیت آن است که این رسانه‌ها نمی‌توانند عنوان «حرفه‌ای» را یدک بکشند؛ زیرا آن‌ها هنوز فرق روزنامه‌نگاری سیاسی و فعال سیاسی را نمی‌دانند.

شمس‌الواعظین با تشبیه رسانه‌های خارج از کشور به روزنامه نوید (ارگان سیاسی حزب توده) گفت: در پیش از انقلاب حزب توده مدعی بود روزنامه سیاسی منتشر می‌کند؛ درحالی‌که آن روزنامه تنها تریبون حزب بود. رفتار روزنامه‌های اصلاح‌طلب و رسانه‌های فارسی خارج از کشور تا حد بسیار زیادی شبیه روزنامه حزب توده است. در روزنامه‌نگاری علمی نمی‌توان بین مرجعیت سیاسی و مرجعیت رسانه‌های هم‌پوشانی ایجاد کرد. روزنامه‌نگار نماینده یک حزب نیست؛ بلکه نماینده مردم ایران اس و باید اراده ملت را پوشش بدهد.

شمس الواعظین افزود: این دسته از رسانه‌هایی که نام بردم؛ هیچ‌کدام صفت حرفه‌ای را نباید استفاده کنند. در طی سال‌های گذشته نزدیک به ۳۲۰ نفر از روزنامه‌نگاران ایرانی به خارج‌ رفته‌اند و ادعای حرفه‌ای بودن می‌کنند؛ درحالی‌که ما در داخل کشور ۶ هزار روزنامه‌نگار حرفه‌ای داریم که به‌اندازه این افراد ادعا نیز ندارند اما به‌ مراتب نسبت به این گروه محتوای بهتری تولید می‌کنند زیرا در میدان بوده و مسائل داخل را درک می‌کنند.

روح‌الله زم آلوده بود!

ماشاالله شمس‌الواعظین در بخشی دیگر از سخنانش باوجود هجمه شدید اصلاح‌طلبان به او، مثالی قابل‌تأمل در وصف روزنامه‌نگاری حرفه‌ای زده و گفت: بارها شنیده‌ام که می‌گویند روح‌الله زم روزنامه‌نگار بود. واقعیت آن است که انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاری از من خواست تا نظرم را راجع ایشان بگویم، به آن‌ها گفتم که روح‌الله زم روزنامه‌نگار نبوده و در بهترین حالت تنها صاحب یک رسانه بود.

سردبیر روزنامه عصر آزادگان ادامه داد: چطور می‌توان فردی چون روح‌الله زم را روزنامه‌نگار دانست درحالی‌که او در کانال تلگرامی‌اش ترویج خشونت کرده و آموزش ساخت کوکتل مولوتف می‌داد! شمس‌الواعظین ادامه داد: زم فردی آلوده بود که می‌خواست روزنامه‌نگاری را نیز آلوده کند. واقعیت آن است که روح‌الله (نیما) زم روزنامه‌نگار نبود.

در میان رسانه‌های فارسی دعوا سر پول است

سردبیر روزنامه نشاط در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع دو رسانه فارسی‌زبان در خارج از کشور پرداخته و گفت: با صراحت باید بگویم که تلویزیون سعودی (اینترنشنال) رسانه نیست، بلکه دستگاهی است که به‌صورت جانب‌دارنه و غیراخلاقی تولید محتوای دروغین می‌کند. سیما ثابت یکی از مجریان این شبکه حرف دردهان میهمانان خود گذاشته و اگر مطابق میل او عمل نکنند، صدای آن‌ها را قطع می‌کند. او از کارشناسان خود سوءاستفاده می‌کند. شمس‌الواعظین به روزنامه‌نگاران هشدار داد که نباید در برابر این بی‌اخلاقی سکوت کنند!

شمس‌الواعظین ادامه داد: مجریان این تلویزیون از منابع خبری دقیق استفاده نکرده و اخبار جعلی تولید می‌کنند. من به دلیل مواضع جانب‌دارانه و براندازانه در هیچ‌کدام از برنامه‌های آن شرکت نکرده و رغبتی به آن ندارم. این تلویزیون علاوه بر مجری، مدیرانش نیز مشکل داشته و فاقد اخلاق حرفه‌ای هستند.

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به افشاگری شمس الواعظین

اینترنشنال همان العربیه است

شمس‌الواعظین با اشاره به تاریخ رسانه‌های عربی گفت: پس از تولد الجزیره این تلویزیون توانست به‌سرعت جهان عرب را فرابگیرد، الجزیره به دلیل استفاده از روزنامه‌نگاران حرفه‌ای محبوب شد، پس‌ از آن سران سعودی تصمیم گرفتند در برابر یکه‌تازی الجزیره، رسانه العربیه را تأسیس کنند. سعودی‌ها در جریان تأسیس این تلویزیون  به سراغ خبرنگاران الجزیره رفته و با دادن وعده پول بیشتر آن‌ها را به استخدام خود درآوردند. در آن زمان الجزیره به کارمندانش حدود ۵۷۰۰ دلار می‌داد؛ العربیه رقم را بالابرده و تا ۹ هزار دلار حقوق تعیین کرد.

العربیه به دنبال آن بود تا مخاطب الجزیره را سرقت کند. تلویزیون اینترنشنال نیز با همین شیوه عمل کرد. این تلویزیون تازه تأسیس با وعده پول کارمندان تلویزیون انگلیس را دزدید تا بتواند وارد محوطه مخاطبان بی‌بی‌سی شود. تلویزیون ملکه نیز برای آن‌که از رقابت عقب نماند تا توانست شبیه تلویزیون عربستان شد، در حال حاضر دعوا بین بی‌بی‌سی و اینترنشنال بر سر پوند و تولید اخبار جعلی و سیاه است.

شمس‌الواعظین در واکنش به فحاشی یکی از مدیران تلویزیون سعودی گفت: شما توهم تأثیرگذاری بر مردم را دارید؛ در خیابان و دانشگاه بسیاری از من می‌پرسند که چرا برخی از شاگردان شما برای دشمن مردم ایران کار می‌کنند. چرا آن‌ها با نوکران آمریکایی‌ها قرارداد بسته و همکاری می‌کنند.

ماجرای حضور سپاه در سوریه

شمس‌الواعظین در بخش آخر از سخنانش با اشاره به گفته‌های پیشین خود در دروغ سازی رسانه‌ها در خارج از کشور گفت. سال ۸۸(فتنه) برخی به‌دروغ می‌گفتند که برخی از نیروهای پلیس از حزب‌الله لبنان به داخل کشور آمده و عربی حرف می‌زنند، آن ماجرا یک دروغ بزرگ بود. شبیه همین داستان را درباره مسئله حضور سپاه در سوریه بازگو شده است.

بخشی از پروژه شایعه سازی تلویزیون ملکه انگلیس در ماجرای فتنه ۸۸

سردبیر سابق رسانه‌های اصلاح‌طلب گفت: نیروی قدس زمانی وارد سوریه شد که داعش به محله زینبیه رسیده بود. شمس‌الواعظین ادامه داد: آقای(شهید) سلیمانی، زمانی وارد سوریه می‌شود که نیروهای جبهه‌النصره، در جنوب دمشق حضور داشتند. جایی که به قنیطره، فلسطین اشغالی و بلندی‌های جولان عمق پیدا می‌کند. زمانی که تمام نیروهای جبهه‌النصره آماده ورود به دمشق و تصرف پایتخت سوریه بودند. اینجاست که آقای سلیمانی همراه با بخشی از نیروهای زمینی و داوطلب تحت عنوان «مدافعان حرم» وارد دمشق می‌شوند.

ماشاءالله شمس‌الواعظین به راهکارهایی می‌پردازد که شهید سلیمانی در آن دیدار به بشار اسد ارائه کرده است و می‌گوید: آقای(شهید) سلیمانی به بشار اسد می‌گویند شما باید دو کار انجام دهید؛ یک اینکه بلافاصله ارتشتان را از شهرهای داخلی که با مأموریت سرکوب قیام مردم اعزام‌شده‌اند فرابخوانید. اصلاً پیرامون را رها کن. اشاره آقای سلیمانی به استراتژی مرکز-پیرامون بوده است که در جنگ‌ها مطرح است. ایشان در ادامه راهکار نخست، به رئیس‌جمهور می‌گوید مرکز را حفظ کن، پیرامون را آرام‌آرام آزاد می‌کنی. اشکال دوم هم این است که اعتراضات شکل‌گرفته در نتیجه بهار عربی است و شما باید ابتدا به مطالبه معترضان گوش کنی. بخش زیادی از اعتراض مردم به‌حق است و باید اجابت شود. مشارکت سیاسی باید افزایش پیدا کند، نارضایتی‌شان درباره لزوم توسعه سیاسی سیستم خاندانی و امثال این باید مرتفع شود و بعد، شما در مقابل کسانی که می‌خواهند سیستم را به سرنگونی تهدید کنند، بایست والسلام.

شمس‌الواعظین درحالی‌که به‌شدت از سوی شاگردان و همکاران سابق خود در رسانه‌های خارج از کشور تحت‌فشار ناجوانمردانه قرارگرفته بود گفت: رسانه‌های خارج از کشور به‌دروغ به تحریف ماجرای حضور سپاه در سوریه پرداختند. همین دست ادعاها شمارا بین مردم بی‌اعتبار کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا