زمستان سیاه در قاره سبز از اروپا اصرار از مدعیان اصلاحات انکار

پس از گذشت حدود ۲۰۰ روز از جنگ اوکراین و کاهش عرضه گاز روسیه به اروپا، بسیاری از کشورهای اروپایی مانند آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، نروژ، بلژیک و… به دلیل بحران‌هایی مانند مشکلات اقتصادی برآمده از اپیدمی کرونا، خشک‌سالی و از همه مهم‌تر بحران انرژی با تورم و رکود اقتصادی کم‌سابقه‌ای رو‌به‌رو شده‌اند.

 آمریکا اروپا USA Europe
آمریکا اروپا USA Europe

بازگشت اروپا به عصر تاریکی

«فایننشال تایمز» ماه گذشته به نقل از کارشناسان اقتصادی خود نوشت، تورم بالا، اختلال در عرضه انرژی و ترس از قطع انرژی آلمان، بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا را به سمت یک طوفان بزرگ اقتصادی سوق می‌دهد. بر اساس این گزارش، تورم در انگلیس دو رقمی شده و میلیون‌ها نفر از وعده‌های غذایی خود کم کرده‌اند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که ۱۶ کشور عضو اتحادیه اروپا هم با این وضعیت بحرانی (مشکلات اقتصادی ناشی از بحران انرژی، خشکسالی، کرونا و همچنین اعتراضات اجتماعی) دست‌وپنجه نرم می‌کنند تا جایی که روزنامه انگلیسی «دیلی میل» با اشاره به ناتوانی دولت‌های اروپایی در تأمین مواد غذایی، سوخت و انرژی از «بازگشت اروپا به عصر تاریکی» سخن گفته بود یا برخی رسانه‌های آلمانی خطاب به شهروندان توصیه کرده بودند که «وقتی به حمام می‌روید، برای صرفه‌جویی در انرژی همه جای بدنتان را نشویید!»

«دیلی اکسپرس» نیز اخیراً در گزارشی ضمن اشاره به بحران اقتصادی اروپا، از مردم انگلیس خواسته بود که دیگر به تاریخ بسته‌بندی‌های مواد غذایی توجه نکنند و اگر غذای کپک‌زده هم دیدند، آن را دور نریزند و بخورند!

تارنمای شبکه خبری آمریکایی سی‌ان‌ان هم در گزارشی به نقل از مقامات انگلیسی نوشته بود «مسئولان خدمات بهداشت ملی در انگلیس نسبت به این وضعیت که ممکن است میلیون‌ها نفر در انگلیس با فقر مواجه شوند هشدار داده و اعلام می‌کنند که بسیاری از مردم زمستان امسال باید بین وعده غذایی خود و یا گرم نگاه‌داشتن خانه‌هایشان در مواجهه با سرما یکی را انتخاب کنند که وضعیتی بسیار ناگوار است.»

یک روزنامه انگلیسی همین اوایل ماه جاری با اشاره به فاجعه انرژی در اروپا نوشته بود «انسان‌های زیادی خواهند مُرد و اوضاع از این هم بدتر خواهد شد.» در آلمان و فرانسه هم پیش‌بینی شده قیمت برق و گاز ۱۰ برابر خواهد شد. یا رویترز که به نقل از یک شهروند اروپایی نوشته بود: ««نمی‌دانم هزینه دیالیز را پرداخت کنم یا قبض‌های انرژی را. مجبورم کمتر دوش بگیرم، مدت زیادی است تلویزیون تماشا نکرده‌ام و فقط یک چراغ روشن می‌کنم.»(!)

همچنین بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر استراتژیک این کشور به دلیل طرح دولت مبنی بر آزاد‌سازی روزانه یک‌میلیون بشکه به کمترین مقدار طی ۳۷ سال گذشته رسیده است. این گزارش خاطرنشان می‌کند زمستان پیش‌رو، فصل سخت و سردی برای اروپا و شاید آمریکا خواهد بود.

همین اخیراً و در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای، نخست‌وزیر بلژیک گفته بود «زمستان آتی برای تمام بخش‌های اروپا بسیار سخت خواهد بود. با افزایش قیمت انرژی، برخی از بخش‌ها با سختی‌های خطرناکی مواجه خواهند بود.»

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم گفته بود «زمستان سختی در انتظار ماست و شش ماه آینده تعیین‌کننده خواهند بود.»

رئیس‌جمهور فرانسه در روز ملی فرانسه از «زمستان سخت» خبر داد و گفت «باید به‌طور جمعی، خویشتن‌دار باشیم و به‌گونه‌ای رفتار کنیم تا مصرف انرژی کمتری داشته باشیم تا زمستان سخت امسال را پشت سر بگذاریم».

در انگلیس هم وضعیت به حدی رسیده که بوریس جانسون نخست‌وزیر این کشور درباره نرخ بالای تورم و رشد سریع هزینه‌های زندگی و بهای انرژی در این کشور گفت: «ماه‌های آتی شرایط سخت و شاید بسیار دشوار خواهد بود» و قبوض انرژی «اشک درمی‌آورد».

در پی بحران فراگیر انرژی در اروپا، شرایط زندگی برای مردم این کشورها دشوار شده تا جایی که در آلمان و انگلیس… مردم به خیابان‌ها ریختند، کارمندان اعتصاب کردند و یا در ایتالیا، شهروندان قبوض انرژی را به آتش کشیدند.

مطالب مرتبط:

  1. بحران بزرگ انرژی در قاره سبز
  2. از تابستانِ روشن ایران تا زمستان تاریک اروپا
  3. غذای کپک‌زده انگلیسی و میز برجام / ایران نیازمند برجام است یا غرب؟
  4. مراقب بلوف آمریکا باشید! توافق برای غرب مسئله مرگ و زندگی است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا