سوء مدیریت فاجعه بار در آمریکا / ۲۰ میلیون دز واکسن منقضی شد!

کاخ سفید به دلیل شیوع آبله میمون در امریکا وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرد. امریکا بیش از ۶۶۰۰ مورد ابتلا به آبله میمون را ثبت کرده است که ۲۵ درصد میزان کل موارد ابتلا در جهان را شامل می‌شود.

اما کمتر از یک دهه پیش، ایالات متحده حدود ۲۰ میلیون دوز از یک واکسن جدید آبله – که در برابر آبله میمون نیز موثر است – را در فریزرهای موجود در انبار ملی ذخیره کرده بود.
این تعداد زیاد از واکسن که امروزه به نام Jynneos شناخته می‌شود، می‌تواند گسترش آبله میمون را پس از ظهور اولین مورد در کشور در اواسط ماه مه کاهش دهد. اما از این ذخایر، که به عنوان ذخیره ملی استراتژیک شناخته می‌شود، تنها ۲۴۰۰ دوز قابل استفاده باقی مانده بود که برای واکسیناسیون کامل تنها ۱۲۰۰ نفر کافی بود و بقیه دوزها تمام شده بود. حتل که حدود ۱۰ هفته از شیوع بیماری می گذرد، بسیاری از افراد در معرض خطر، قادر به یافتن این واکسن نیستند و ممکن است تا ماه ها نتوانند آن را دریافت کنند.

زنجیره رویدادهایی باعث کاهش ذخایر این واکسن حیاتی در ایالات متحده شد. مقامات فدرال در چندین نقطه تصمیم گرفتند که دوزها را پس از انقضای آنها دوباره پر نکنند، در عوض برای توسعه نسخه خشک شده و یخ زده واکسن که عمر مفید سه ساله آن را به میزان قابل توجهی افزایش می داد، سرمایه گذاری کردند. که با طولانی شدن انتظار برای تایید یک واکسن یخ زده توسط سازمان غذا و دارو در دهه گذشته، ایالات متحده مقادیر زیادی محصول خام واکسن خریداری کرد که هنوز در ویال ها پر نشده است.

واکسن خام و ناتمام در کیسه های پلاستیکی بزرگ ذخیره می شود و خارج از کپنهاگ، در مقر شرکت کوچک دانمارکی بیوتکنولوژی بنام باواریای نوردیک، که Jynneos را توسعه داده و تنها تولیدکننده آن باقی مانده است. نزدیک به ۲۰ سال است که دولت ایالات متحده نزدیک به ٢ میلیارد دلار کمک مالی براى انجام آزمایش‌های بالینی و توسعه فرآیند ساخت واکسن در این شرکت کرده، با وجود این، ایالات متحده اکنون قادر به تهیه دوزهای کافی برای راه‌اندازی سریع کمپین واکسیناسیون گسترده نیست و حتى در تهیه واکسن برای افرادی که در معرض خطر قرار دارند، ناتوان است. مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، به‌ویژه آنهایی که چندین شریک جنسی دارند افرادی هستند که در معرض شدید ابتلا هستند.

یکی از دلایل کاهش ذخایر Jynneos در ایالات متحده این است که مقامات تصمیم گیرنده آبله میمون را به عنوان مشکل خود تلقی نکرده بودند. آنها روی خطرناک ترین و مرگبارترین سناریوها، مانند حمله بیوتروریسم شامل آبله یا سیاه زخم متمرکز بودند. دکتر گری دیسبرو، مدیر اداره تحقیقات و توسعه پیشرفته زیست پزشکی واکسن‌ها می‌گوید: باید با بودجه محدود در برابر تهدیدات متعدد آماده شویم. بیماری های همه گیر، بیوتروریسم و ​​سایر خطرات. برنامه ریزی ما برای مقابله با آبله بود.

در حال حاضر، آبله میمون به عنوان یک تهدید جدی برای سلامت عمومی ظاهر شده است. تا پایان جولای، بیش از ۵۰۰۰ مورد در ایالات متحده گزارش شده است و نزدیک به ۱۳۰۰ مورد در شهر نیویورک وجود دارد.

در حال حاضر، آبله میمون به عنوان یک تهدید جدی برای سلامت عمومی ظاهر شده است. تا پایان جولای، بیش از ۵۰۰۰ مورد در ایالات متحده گزارش شده است و نزدیک به ۱۳۰۰ مورد در شهر نیویورک وجود دارد. یک سخنگوی وزارت بهداشت و خدمات انسانی در بیانیه ای گفت: هرچند پیش از این برای آبله میمون تهدید جدى نبود، اما میبایست واکسن هایی برای مقابله با آبله داشته باشیم، اکنون در حال انجام کار شبانه روزی هستیم تا به سرعت تعداد دوزهای موجود را افزایش دهیم.

یک مقام سابق فدرال، دکتر علی اس. خان، که تا سال ۲۰۱۴ اداره مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها را به عهده داشت، گفت: عرضه محدود Jynneos در دسترس نشان می دهد که رویکرد جدیدى برای آماده سازی کشور درمقابل تهدیدات بیولوژیکی و همه گیری ها مورد نیاز است. در ادامه افزود: «من می‌خواهم مردم بدانند که با توجه به میزان هزینه و منابعی که برای این برنامه صرف شده، وضعیت چقدر اسفناک است.

پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و حملات بیولوژیک پس از آن مانند سیاه زخم، دولت ایالات متحده تلاش های خود را برای آماده شدن در برابر تهدیدات آتی مضاعف کرد. یکی از خطرات واضح آبله بود که میزان مرگ و میر آن ۳۰ درصد است. اگرچه ویروس در سال ۱۹۸۰ ریشه‌کن‌شده اعلام شد اما نمونه‌های آزمایشگاهی از آن همچنان وجود داشت و مدت‌ها این نگرانی بود که یک کشور خارجی یا گروه تروریستی ممکن است آن را به سلاح تبدیل کند.

بهمین علت در سال‌های پس از ۱۱ سپتامبر، ایالات متحده بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن آبله – نسخه‌هایی از واکسن که ویروس را از بین می‌برد – ذخیره کرد. آنها با نام‌هایی مانند Dryvax و ACAM۲۰۰۰، آنها از یک ویروس زنده استفاده می‌کنند که تکثیر می‌شود و می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد، از جمله التهاب قلب در ۶ گیرنده از ۱۰۰۰ دریافت‌کننده که انتظار می رود از هر میلیون واکسینه شده یک یا دو نفر از آنها بمیرند.

پس از سال ۲۰۰۱، ایالات متحده به دنبال واکسن موثر آبله با عوارض جانبی کمتر بود که در سال ۲۰۰۳، شرکت کوچک باواریای نوردیک مدعى ساخت آن شد و طبق گزارش سالانه این شرکت و همچنین اسناد ایالات متحده با دریافت میلیون ها دلار، تا سال ۲۰۱۳، ۲۰ میلیون دوز از واکسن جدید آبله خود را به انبار ملی استراتژیک تحویل داده بود.

این واکسن در ویال هایی به شکل مایع منجمد با ماندگاری سه سال عرضه شد. واکسن جدید، که در آن زمان با نام Imvamune و نه Jynneos شناخته می شد، هرگز قرار نبود جایگزین ذخیره بسیار بزرگتر نسل های قدیمی واکسن های آبله شود، بلکه برای کسانی که در معرض خطر عوارض ناشی از واکسن های قدیمی تر و خانواده آنها هستند ارائه شد. بر اساس گزارش ۲۰۱۴ وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، شامل افراد مبتلا به بیماری هایی مانند اگزما، H.I.V ، زنان باردار و نوزادان می شود.

مدیران باواریا نوردیک به سهامداران گفتند که برنامه بلندمدت ایالات متحده این است که به اندازه کافی واکسن Jynneos را برای واکسینه کردن تمام ۶۶ میلیون نفر واجد شرایط در خانواده های پرخطر ذخیره کند. در سال ۲۰۰۹، این شرکت با دریافت ۹۵ میلیون دلار از ایالات متحده شروع به توسعه فرمول خشک انجمادی با ماندگاری ۵ تا ۱۰ سال کرد.

با شروع انقضای ۲۰ میلیون دوز Jynneos، و با توجه به اینکه نسخه خشک شده آزاد شده هنوز در حال توسعه بود، ایالات متحده هشت میلیون دیگر را سفارش داد که در سال ۲۰۱۵ به انبار کشور فرستاده شد اما بدلیل سوء مدیریت تا سال ۲۰۱۷، تمام ۲۷،۹۹۳،۳۷۰ دوز موجود در انبار ملی Jynneos منقضی شد.

با شروع انقضای ۲۰ میلیون دوز Jynneos، و با توجه به اینکه نسخه خشک شده آزاد شده هنوز در حال توسعه بود، ایالات متحده هشت میلیون دیگر را سفارش داد که در سال ۲۰۱۵ به انبار کشور فرستاده شد اما بدلیل سوء مدیریت تا سال ۲۰۱۷، تمام ۲۷،۹۹۳،۳۷۰ دوز موجود در انبار ملی Jynneos منقضی شد.

در اوایل سال ۲۰۲۰، ۱,۴ میلیون دوز مایع منجمد از باواریا نوردیک، برای استفاده در سال‌های اخیر، تولید شد که حدود ۳۷۲۰۰۰ از این دوزها در هفته های اخیر به ایالات متحده فرستاده شده اما بخش عمده ای از سفارش ۱.۴ میلیون دوز تا ماه گذشته در دانمارک باقی مانده بود که دولت ایالات متحده از باواریا نوردیک درخواست کرد هر چه سریعتر ارسال دوزهای بیشتری را آغاز کند.

منبع:

https://www.nytimes.com/۲۰۲۲/۰۸/۰۱/nyregion/monkeypox-vaccine-jynneos-us.html?utm_content=ig-nytimes

مطالب مرتبط:

  1. هیئتی کارکردن / ۱۰ ویژگی مدیریت هیئتی
  2. ۳ نشانه جدی از افول آمریکا/ رویای آمریکایی چه شد؟
  3. عقب‌نشینی اروپا از تحریم نفتی روسیه، نفت آمریکا را ارزان کرد
  4. افتخار اصلاح‌طلبان به کارنامه افتضاح و فاجعه‌بار دولت روحانی! + آمار و عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا