شرط واکسیناسیون برای ثبت‌نام اربعین حذف شد/ آمادگی شش مرز زمینی برای سفر اربعین + نکات ضروری در سفر اربعین

راهپیمایی اربعین حسینی قدمتی به اندازه واقعه عاشورا دارد و تاریخ آغار آن به سال ۶۱ هجری بازمی‌گردد. بنابر منابع تاریخی جابر بن عبدالله، نخستین زائر کربلای معلی است که در روز اربعین(به سال ۶۱ هجری) از مدینه به سمت کربلا رهسپار شده است. در طول قرون متمادی این راهپیمایی با قوت و ضعف برپا بوده است. در دوره صدام برگزاری این راهپیمایی ممنوع بود. بعد از سقوط صدام عشاق حسینی این سنت کمرنگ شده را دوباره احیا کردند و هر ساله میلیون‌ها زائر برای زیارت حرم مطهر سیدالشهدا(ع) راهی طریق عشق می‌شوند.

طبق آمار، در اربعین سال ۹۱، ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از مردم کشورمان در این راهپیمایی حضور داشتند، رفته رفته جمعیت ایرانیان حاضر در این راهپیمایی به دو میلیون و نیم نفر افزایش پیدا کرد. پیش‎بینی می‎شود امسال حداقل پنج میلیون ایرانی در این راهپیمایی حماسی شرکت کنند. رجانیوز در این گزارش به همه آنچه که یک زائر در این سفر نیاز است بداند می‌پردازد.

پیاده روی اربعین
پیاده روی اربعین

علی اکبر پورتوسلی، مسئول تشریفات ستاد بازسازی عتبات عالیات در خصوص فعالیت‌های اربعین ۱۴۰۱ گفته بود: «پیش‌بینی ما این است که امسال یعنی سال ۱۴۰۱ حدود چهار میلیون نفر از ایران به کربلا خواهند رفت، چرا که مردم دو سال به دلیل شرایط کرونایی به زیارت نرفته‌اند و تشنه آن هستند. این مسئله می‌طلبد که تمام مسئولین کشوری و لشکری، ستاد بازسازی و وزارت کشور برنامه‌های منسجمی با یکدیگر داشته باشند و بر روی آن وقت بگذارند».

مرحله اول؛ ثبت‌نام در سامانه سماح

ستاد مرکزی اربعین حسینی در نخستین اطلاعیه خود اعلام کرده بود که متقاضیان راهپیمایی اربعین حسینی لازم است در ابتدا در سامانه سماح پیش ثبت‌نام انجام دهند. زائران اربعین امسال نیازی به انجام آزمایش PCR ندارند و داشتن کارت واکسیناسیون کافی است. مهمترین مسئله در ثبت‌نام سامانه سماح لزوم تزریق ۲ دُز واکسن کرونا و تزریق دُز یادآور است و با توجه به اتصال سامانه سماح به سامانه وزارت بهداشت، در صورتی که زائری واکسن کرونا تزریق نکرده باشد یا حتی ۲ یا سه دُز واکسن زده باشد و در ۶ ماه اخیر دُز یادآور تزریق نکرده باشد، از ادامه روند ثبت‌نام قطعی در سامانه سماح محروم خواهد شد. اما طبق آخرین خبر با تصمیم ستاد مرکزی اربعین، شرط واکسیناسیون برای ثبت‌نام اربعین در سامانه سماح حذف شد و افرادی هم که سه دُز واکسن کرونا زده‌اند نیز دیگر نیازی به تزریق دُز یادآور ندارند. طرف عراقی نیز همه واکسن‌های کرونای موجود در کشور را پذیرفته است.

ثبت نام قطعی متقاضیان زیارت اربعین حسینی از تاریخ ۲۳/۵/۱۴۰۱ تا تاریخ ۲۴/۶/۱۴۰۱ از طریق سامانه سماح انجام می‌شود. افرادی که در مرحله پیش ثبت‌نام شرکت کرده‌اند می‌بایست از قسمت پیگیری وضعیت و ویرایش و فقط با وارد کردن کدملی و شماره شناسنامه سرگروه با پرداخت حق بیمه ثبت‌نام خود را قطعی نمایند. همچنین باید در خصوص بیمه‎ی خود، مبلغ ۱۸ هزار تومان واریز کنند تا در صورت بروز مشکل احتمالی، زوار متحمل هزینه‌‎های اضافی نشوند. البته هزینه بیمه در دولت قبل ۵۰ هزار تومان بود اما امسال با کاهش ۶۰ درصدی تلاش شده تا زائرین سفر مناسبت‎تری داشته باشند.

لغو ویزا و داشتن گذرنامه معتبر

با لغو ویزا بین ایران و عراق، دیگر زائران نیازی به اخذ ویزا ندارند و فقط داشتن گذرنامه معتبر کافی است.

سید مجید میر احمدی معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اعلام کرد: «بر اساس آخرین هماهنگی که با وزارت کشور عراق صورت گرفت، بنا شد گذرنامه‌هایی که کمتر از شش ماه اعتبار دارند و یا حتی فاقد اعتبار هستند با تمهیداتی که اتخاذ شده توسط پلیس گذرنامه فراجا در «مرز» به مدت ۶ ماه تمدید می‌شود و زائران می‌توانند بدون نگرانی در مرز گذرنامه خود را تمدید کنند».

همچنین سردار حسین اشتری، فرمانده کل انتظامی کشور نیز درخصوص اعتبار گذرنامه‌های زائران اربعین، گفت: «طبق توافق با پلیس عراق مقرر شده تا گذرنامه‌هایی‌ که تاریخ آن‌ها به اتمام رسیده با مهر تمدید پلیس مهر برای تردد زائران اعم از زمینی، هوایی و دریایی میسر باشد. یک سال قبل از شیوع کرونا، صدور گذر موقت صادر شد امسال نیز در این باره نمونه‌ها به عراق ارسال شده و وزارت کشور و فرماندهی انتظامی کشور در حال پیگیری این موضوع هستند».

بنابراین لازم است زائرین بدلیل ازدحام و مشکلات پیش بینی نشده، قبل از حرکت به سمت مرز، به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کرده و در خصوص اعتبار روادیدهای خود اطمینان کامل حاصل کنند.

آمادگی شش مرز زمینی برای سفر اربعین

سفر اربعین حسینی از شش مرز زمینی ایران انجام می شود.

احمد وحیدی وزیر کشور در بازدید از مرز شلمچه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «امسال برای تسهیل در سفر زائران اربعین علاوه بر مرزهای شلمچه، چذابه، مهران و خسروی، مرزهای باشماق و تمرچین در آذربایجان غربی نیز بازگشایی می‌شود. در آستانه اربعین حسینی برای ارزیابی و بررسی تمهیدات لازم برای رفت و آمد آسان‌تر زائران بیشتر به مرزهای کشور سفر خواهیم کرد».

همچنین مسئولان کشور عراق اعلام کردند، از بیستم محرم(۲۷ مرداد) به صورت کامل آماده پذیرش زائران ایرانی هستند.

?

رعایت نکات بهداشتی در راهپیمایی اربعین

چند نکته در راهپیمایی اربعین امسال است که باید به آنها توجه وافر شود. امسال تقارن اربعین با فصل گرما باعث می‌شود آب بیشتری مصرف شده و نیاز به یخ، سرویس‌های بهداشتی و حمام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این راستا باید بهداشت فردی و بهداشت محیطی رعایت شود تا مردم به بیماری مبتلا نشوند.

پورتوسلی، مدیر هتل‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات در عراق با اشاره به اینکه تا دو سال گذشته چیزی به اسم کرونا به گوش‌های مردم ناآشنا بود و به یکباره شیوع پیدا کرد، گفت: «اگر در عراق و اربعین یکباره از ورود بیماری گال باخبر شدید، تعجب نکنید. این بیماری زمانی بروز و ظهور می‌یابد که اصول بهداشتی در محیط، فاضلاب‌ها و حمام رعایت نشود و گندزدایی و ضدعفونی در سرویس‌های بهداشتی انجام نگیرد. باید یک ساعت اجازه استفاده از سرویس‌ها داده نشود و سمپاشی صورت گیرد. گال در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ها و هوای گرم تابستان، اطراف سپتیک‌های فاضلاب زیاد می‌شد و رزمنده‌ها مبتلا به گال می‌شدند. عدم رعایت بهداشت فردی و به موقع حمام نرفتن موجب ابتلای یک نفر و یک گروهان می‌شد».

بنابراین زوار اربعین حسینی لازم است نکات بهداشتی فردی و جمعی را رعایت کنند. سعی کنند از آب‌های معدنی و و غذاهای بسته بندی یا حد‎اقل بهداشتی شده استفاده کنند. همچنین برای حفظ سلامتی خود تلاش کنند در اسکان‎های مناسب و بهداشتی ساکن شوند.

برنامه دولت برای سفر اربعین

سید ابراهیم رئیسی در خصوص برنامه‌های دولت برای سفر اربعین حسینی اظهار کرد: «همه دستگاه‌های دولتی به وظایف خود در تسهیل‌گری حضور مردم با همه توان عمل کنند و ستاد‌های مردمی را یاریگر خود بدانند».

رئیس دولت سیزدهم با تاکید بر ضرورت پیش‌بینی همه تمهیدات لازم برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر آئین اربعین، تصریح کرد: «لازم است همه دستگاه‌ها به صورت جهادی چه در بُعد رایزنی‌های دیپلماتیک با کشور عراق و چه در تامین زیرساخت‌های لازم، در زمینه تسهیل زیارت اربعین برای زائران فعال باشند».

رئیس جمهور همچنین به استانداری‌ها ماموریت داد تا با حمایت از گروه‌های مردمی و جهادی در استان‌ها، از ظرفیت عظیم این گروه‌ها در برگزاری راهپیمایی اربعین بهره ببرند.

آمادگی کامل هلال احمر برای خدمت به زائران حسینی

هلال احمر نیز برای سفر اربعین امسال اعلام آمادگی کرد.

پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال‌احمر، در این خصوص اظهار کرد: «زمان اربعین حسینی در سال جاری در شرایطی خواهد بود که گرمای مضاعف هوا و همچنین مراقبت‌های مرتبط با جلوگیری از شیوع کرونا موجب خواهد شد که تمهیدات و برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای ارائه هر چه بهتر خدمات پزشکی و درمانی به زائران اربعین داشته باشیم و تاکنون در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است و چند هزار نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر برای ارائه این خدمات ساماندهی شده‌اند. هلال‌احمر برای انجام هر چه بهتر سفر اربعین در سال جاری آمادگی لازم را دارد و از همه ظرفیت‌هایی که در اختیار ما قرار دارد برای زائران اربعین استفاده خواهیم کرد. سعی ما این است که علاوه بر خدماتی که در سایر مواقع مثل زمان وقوع حوادث و سوانح، چون زلزله سیل و… ارائه می‌دهیم، شرایط مناسب و در دسترس‌تری را برای دریافت خدمات مورد نیاز زائران اربعین به آن‌ها ارائه کنیم».

نکات کوتاه ویژه راهپیمایی اربعین حسینی

فروش بلیت پرواز اربعین با نرخ مصوب شش میلیون تومانی تنها بصورت رسمی و در بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ شهریور امکان پذیر است. در بازه زمانی پنج روز قبل از اربعین و پنج روز بعد از اربعین فروش بلیت به زوار به قیمت مصوب است، بنابراین خارج از این تاریخ نرخ بلیت هواپیما به قیمت ۶ میلیون تومان نیست. فروش چارتری بلیت‌های پرواز اربعین ممنوع است.

در صورت تصویب هیئت امنای سازمان امور دانشجویان تسهیلاتی برای اعزام دانشجویان به کربلای معلی اختصاص می‌یابد. در این خصوص هر دانشجوی زائر حائز شرایط وام سه میلیون تومانی دریافت می‌کند.

در ایام اربعین در مسیر نجف به کربلا استفاده از اینترنت رایگان خواهد بود و زائران می‎توانند بدون پرداخت هزینه از اینترنت استفاده کنند.

هزینه های پارکینگ‌های مرزی روزانه ۵ هزار تومان، هزینه پارکینگ ۱۰ هزار تومان و هزینه‎ بیمه ۱۸ هزار تومان تعیین شد.

ثبت نام اربعین تا ۲۳ شهریورماه، ۳ روز قبل از اربعین حسینی، در سامانه سماح ادامه دارد.

دانشجویان برای دریافت مجوز عبور ویژه اربعین به خارج از کشور، می‌‎توانند با مراجعه به سامانه سخا- epolice.ir– در ابتدا اطلاعات خود را وارد کنند و بعد از تاییده‎ی دانشگاه مربوطه خود به مراکز به پلیس +‎۱۰ مراجعه کنند.

دارندگان برگ اعزام به خدمت سربازی بدون غیبت تا ۱۵ روز مانده به تاریخ اعزام می‌توانند مجوز خروج کشور ویژه پیاده‌روی اربعین حسینی «بدون سپردن وثیقه» دریافت نمایند.

لازم است عاشقان زیارت امام حسین (ع) و کربلای معلی برای دریافت روادید و انجام مراحل اداری را بدلیل حجم گسترده مسافرین به روزهای پایانی منتهی به اربعین حسینی موکول نکنند.

نکات ضروری درسفر اربعین را بدانید +جزئیات

میرمسعود حسینیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلی نکاتی کاربردی و مهم درباره سفر زیارتی اربعین دارد که جزئیات آن به شرح زیر است:

در مقدمه این تذکرات آمده است: حال که خداوند متعال این سعادت را نصیب فرموده است ، برآن شدیم که بر اساس تجربیات چند ساله گذشته ، توصیه های لازم جهت مشارکت در این مراسم را خدمت عزیزان وزوار محترم ارائه نماییم.

این توصیه ها حدود ۹۰ بند را شامل میشود که درچند بخش قبل ازسفر، حین سفر و پایان سفرتهیه شده و تمامی مطالب و نیازمندیهای زائرازابتدای اخذ تصمیم براین سفرتا حضور در عراق و کربلا و پایان و بازگشت به ایران را دربردارد و بگونه ای تهیه شده که اگرزائران محترم، این موارد را  مد نظر قرارداده  و رعایت نمایند ، انشالله مشکلات به حداقل خواهد رسید.

لازم میدانم از همکارمحترم آقای سهراب شیرازی که زحمت تنظیم وتایپ این مجموعه را کشیدند ، تشکر کنم .

مقدمه و پیش فرضها

• ۱- مراسم اربعین دارای تمامی ابعاد مذهبی ،فرهنگی ،سیاسی،امنیتی ، مردمی و … و دارای پتانسیلهای فراوانی است که هر کدام میتواند مبنای بررسی و بحث فراوان قرار گیرد.

• ۲- اربعین مانور قدرت شیعه ، رمز وحدت مسلمین و مانوری برای ظهور است .

• ۳-  اربعین جریانی است مستمردر تاریخ و حلقه وصلی است میان عاشورا وظهور….

• ۴- مراسم اربعین در یک کشور خارجی ، با ضوابط و قوانین و شرایط خاص کشور میزبان برگزار میشود .

• ۵- میزبان مراسم اربعین،مردم عراق هستند وما میهمان وتمامی کمکهای ما در زمان اربعین فقط یک هدیه میهمان جهت میزبان است .

• ۶- ما ازمردم عراق دراین زمینه طلبکارنیستیم و آنها هرچه دارند بخصوص درایام اربعین ،در طبق اخلاص عرضه میکنند .

• ۷- ما مبتکر این مراسم نیستیم و از قرون قدیم این مراسم انجام می شده است ، حتی در زمان صدام منفور هم این حرکت بصورت مخفیانه و ازمیان نخلستانها و بوستانها وبا پذیرش تمامی خطرات انجام میشده و شهدای زیادی نیزدراین مسیرتقدیم شده است .

• ۸- تفاوت اربعین بین زائرعراقی و ایرانی اینست که : سفر زائرعراقی دراین مدت زمان محدود به نجف تا کربلا است اما زائر ایرانی دراین مدت ازبصره تا سامرا را درحوزه سفر خود می بیند .

• ۹- پذیرش و تأکید مجدد براینکه عراق یک کشور خارجی ،مستقل،با ضوابط و شرایط و قوانین خاص خود است ، لذا حفظ قوانین و اجرای آن بر همه لازم است .

توصیه های لازم قبل از سفر

• ۱- تبیین و مشخص کردن هدف از شرکت در مراسم (زیارت یا سیاحت) ، باید به این سفر بعنوان یک سفر معنوی وزیارتی نگریست ونه یک سفر گردشی یا سیاحتی که در این نگرش ، بسیاری ازموارد تغییرخواهد نمود . اگر این سفر و مراسم را مانوری برای آمادگی ظهور بدانیم  از همان ابتدای سفر با این دیدگاه حضور خواهیم یافت .

• ۲- اطلاع از وضعیت کلی عراق درتمامی زمینه ها وبخصوص اوضاع اجتماعی ، اقتصادی – سیاسی و فرهنگی.

• ۳- معرفت افزایی وتلاش برای شناخت بیشترمقام معنوی ائمه علیهم السلام بخصوص حضرت امیر وامام حسین علیهما السلام ( اربعین حرکتی است در مسیر ولایت امام علی تا ولایت امام حسین ع و شناخت این مسیر قبل از آغاز سفر ضروریست )

• ۴ – تأکید مجدد بر اینکه عراق یک کشور خارجی است لذا رعایت قوانین و مقررات آن الزامی است .

• ۵- داشتن پاسپورت معتبر با حداقل شش ماه اعتبار(جهت امسال مقررشده است در صورتیکه اعتبار پاسپورت کمتر از ۶ ماه باشد توسط پلیس ایران ممهور و تمدید گردد)

• ۶- اخذ ویزای معتبر: اگر چه از ابتدای سال ۱۳۹۸ ارائه ویزا برای اتباع دوکشوررایگان و مجانی اعلام شده ولی اخذ آن لازم و ضروریست (البته برای امسال میان دو کشورتفاهم شده است که برای زائر ایرانی از ابتدای محرم تا آخر ماه صفرروادید لغو گردد لذا امسال فقط داشتن پاسپورت معتبر کافیست ).

• ۷ – ثبت نام در مراکزرسمی اعلام شده وسامانه سماح جهت بهره گیری از امکاناتی همانند بیمه مسافری .

• ۸ – آمادگی کامل وهمه جانبه جسمی وروحی وداشتن سلامت جسمانی متناسب با مسیر طولانی ، گرما ، ازدحام جمعیت، احتمال بیماری … ( مراسم اربعین در۲۰ سال آینده در ماهها و ایام بسیارگرم سال و تابستان برگزارخواهد شد )

• ۹ – لذا با توجه به بند بالا درخواست میشود کهنسالان ، کودکان و خردسالان ، بیماران قلبی ،عصبی ، زنان باردار وعزیزانی که بهر دلیل شرایط لازم را ندارند، از سفر در این زمان خودداری و آنرا به فرصت دیگری موکول نمایند .

• ۱۰ – درصورت نیاز و ضرورت ، همره داشتن داروهای ضروری و خاص (همراه با نسخه پزشک ) مواد مخدّر شامل این بند نمی شود .

• ۱۱- نکته مهم در این بند اینست که در صورت بیماری ، انشاءلله به امید سلامت و شفا به زیارت مشرّف میشویم اما بدانیم که نباید داروهای خود بخصوص داروهای عصبی را قطع کنیم ولی از خدا میخواهیم به حرمت امام حسین علیه السلام شفا را در این داروها قرار دهد ولی به هیچ وجه به نیت شفا و سلامت داروهای مصرفی را قطع نمیکنیم .

• ۱۲- بنابر قوانین عراق ، حمل و نقل ، نگهداری ، استعمال و خرید و فروش مواد مخدّر به هرنوع ، هرمیزان وهرکیفیتی دراین کشورجرم و نفر معتاد مجرم محسوب میشود نه بیمار و با متهم برخورد فیزیکی سنگینی صورت میگیرد و بعد از آن رسیدگی قضائی انجام میشود و در محاکمه نیز شدیدترین احکام صادر میگردد (حداقل چندین سال زندان و چندین میلیون دینار عراقی جریمه ).

• ۱۳- همراه داشتن وسایل شخصی مثل کوله پشتی ،عینک آفتابی،کلاه ،آفتاب گیر،چفّیه،چتر سفید،کفش مناسب ، کالسکه جهت حمل وسایل شخصی و درصورت تمایل دفتری جهت ثبت خاطرات سفرلازم و ضروریست . از آوردن وسایل شخصی حجیم و سنگین و همچنین مواد غذائی خودداری شود ، گرچه همراه داشتن مقداری تنقلات پیشنهاد میشود .

• ۱۴- از آوردن هرگونه وسایل ممنوعه بداخل عراق اکیدا خودداری نماییم .

• ۱۵ –  عدم نیازبه همراه داشتن مدارک اضافی جز گذرنامه .
نیازی به همراه داشتن کارت ملی ،کارت پایان خدمت ،دفترچه بیمه،کارت ماشین نیست اما مناسب است تصویری از آنها را در موبایل خود ذخیره کنیم .

• ۱۶ – زوّار محترم بخصوص خواهران،از سفر انفرادی خودداری کنند . تلاش شود سفر بصورت دسته جمعی صورت پذیرد و خواهران حتماً در چارچوب کاروانی نسبت به این سفر اقدام کنند (طول مدت زمان سفر ومشقّت آن ،‌طول مسیر پیاده روی ،تراکم جمعیتی اقامت در مواکب مسیر، مشکلات احتمالی ،..حتماً سفری دسته جمعی را میطلبد .

• ۱۷ – خواهران محترم از بهمراه آوردن طلا و جواهروزیور آلات ، جداً خودداری کنند و اگر بهر دلیلی  لزومی برای بهمراه داشتن آنها وجود دارد ، حتماً و حتماً از آشکار کردن و نشان دادن آن به دیگران خودداری ودرحفظ آنها دقت کافی مبذول دارند ( ممکن است افرادی فرصت طلب که نیتی به غیر از نیت زیارت دارند میان زوار حاضر باشند ) .

• ۱۸ – یکی از مهمترین و اساسی ترین مشکلات اربعین ، موضوع گم شدگان است . طبعاً احتمال گم شدن کهنسالان ،کودکان و بیماران بیشتر است لذا اگر اصراری برحضور چنین عزیزانی در سفر اربعین می باشد ، حتماً مشخصات شخصی،شهر اعزام کننده،تلفن یکی از همراهان ،تلفنی از شهر اعزام کننده و بیماریهای احتمالی فرد و داروهای مصرفی ایشان را درکارتی درج و بصورت گردن آویزو یا در جیب های ایشان قرار دهیم.(به ایشان تذکر دهیم در صورت گم شدن ،این کارت را به مسئولین ذیربط ارائه کنند).

• ۱۹ – در مورد وسایل شخصی وهر آنچه از زائر محترم جدا می شود مانند کوله پشتی ،کیف پول ،ساک دستی و … نیز یک شماره تماس و مشخصات ابتدائی در آنها قرارگیرد تا در صورت فقدان و گم شدن آنها ، بتوان به صاحبان آنها خبر داد( سال قبل بیش از ۱۵۰ مورد از این وسایل پس از مراسم از سوی مسئولان مربوطه عتبات در اختیار نمایندگی قرار گرفت که متأسفانه هیچگونه اطلاعاتی در آنها موجود نبود و مشکلات زیادی برای نمایندگی فراهم کرد )

• ۲۰ – در پشت موبایل نیز یک تلفن دیگر جزشماره صاحب خط ، درج شود تا در صورت مفقود شدن بتوان به صاحب خط اطلاع داد .

• ۲۱- در صفحه آخر گذرنامه نیز شماره تلفنی قید گردد تا در صورت مفقود شدن بتوان در اسرع وقت آن را به صاحبش برگرداند .

• ۲۲- اگر این اقدامات ساده و آسان از سوی زوارمحترم مورد توجه قرار گیرد بیش از ٪۸۰ ازمشکلات گم شدگان و مدارک ووسایل گم شده – که بیشتر مشکلات انها متوجه زائرمحترم میگردد – حل شده و بار سنگینی از دوش نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران درعراق بخصوص کربلای معلی برداشته می شود واین وسایل نیزدراسرع وقت به صاحبان آنها مسترد میگردد .

• ۲۳- با افزایش سالانه تعداد زائرین بخصوص درسال جاری و تراکم جمعیتی مخصوصاً در مرزها و مبادی ورود و خروج و سایر اماکن همانند حرمها ، خیابانها و…داشتن سعه صدر وصبروحوصله ، انشاءلله بخشی از مجموعه زیارت ها محسوب میشود.

• ۲۴- یکی از وظایف اخلاقی – انسانی ، مشارکت دادن ملتمسین دعا ، شهیدان والا مقام  که راه کربلا را با خون خود باز کردند ،جانبازان سرافراز،امام امت ،مقام معظم رهبری و تمامی عاشقان و دلباختگان حسینی است که بهر دلیل امکان حضور در این مراسم را ندارند . لذا چقدر خوب است که این عزیزان را در ثواب این مراسم شریک گردانیم .

• ۲۵- از همراه داشتن پرچم با میله های فلزی خودداری شود چرا که تا کنون بخاطر عدم ضابطه مندی سیم کشی برق عراق ، چندین تن از زوار محترم دچار برق گرفتگی شده اند. .

• ۲۶- زائرین محترم بخصوص زائر اولیها ،تلاش کنند مطالب و توجیهات لازم را از طریق مراکز خبری رسمی دریافت کنند تا انشاءالله با آگاهی کامل نسبت به این سفر اقدام کنند .

حین سفر : پس از ورود به خاک عراق

• ۱- انشاءالله پس ازرعایت تمامی موارد قبل از جمله به همراه داشتن گذرنامه معتبرو همراه داشتن امکانات اولیه و داروهای ضروری و عدم به همراه داشتن مواد ممنوعه و… پس از ثبت مهر خروجی ایران و مهر ورود به عراق ، فقط از مرزهای قانونی اعلام شده وارد خاک عراق می شویم .

• ۲- حتماً نسبت به ثبت مهر خروج ایران و عراق اقدام کنیم و شلوغی صفوف و جمعیت زیاد و معطلی را بهانه نکنیم .چرا که از نظرقوانین عراق ، این موضوع یعنی عدم ثبت مهرورودی بعنوان ورود غیر قانونی محسوب و مجازات زندان و جریمه دارد .

• ۳- مدت زمانی که در مرز منتظر مهرخروج وورود و ثبت مهرها هستیم، انشاءالله با صبر و بردباری تحمل میکنیم .

• ۴- با توجه به مقررات بین المللی و حساسیت دولت عراق ، ورود به خاک این کشور بدون ویزا و یا بدون ثبت مهر ورود ، بعنوان یک ورود غیر قانونی محسوب و حداقل سه سال زندانی و جریمه نقدی در پی دارد .

• ۴- ۲ بدانیم و بپذیریم که علیرغم وجود مرزمشترک طولانی ۱۴۰۰ کیلومتری و روابط بسیار خوب میان دو کشور و تبادل سالانه حدود هفت میلیون زائروسایر نکات مشترک ، اما کشور عراق ، یک کشور خارجی با مقررات خاص و شرایط ویژه خود می باشد و احترام به سیادت و حاکمیت این کشور مورد تأکید مقام معظم رهبری و تمامی مسؤولان جمهوری اسلامی ایران بوده و طبعاً مورد توجّه زوار محترم نیز خواهد بود.

• ۵- پس از ورود به خاک عراق ،از عکاسی و فیلمبرداری از نقاط حساس ، مراکز دولتی وپلیس و سیطره ها (ایستهای بازرسی) خودداری می کنیم .

• ۶- توصیه های ایمنی و حفاظتی را حتماً رعایت میکنیم (از گرفتن امانت ویا هدیه اعم از کتاب ،مفاتیح ،خودکار،ساک) از زوار ناشناس اکیدا خودداری میکنیم .

• ۷- اقدامات بهداشتی شخصی را حتما در مسیرراهپیمایی رعایت میکنیم (از گرفتن مواد غذائی از مواکب ناشناس مخصوصاً سیاّر خودداری میکنیم) واز وسایل شخصی مثل لیوان ، قاشق ، حوله و.. استفاده میکنیم و از مواد غذائی و آب باز و فلّه استفاده نمی کنیم .

• ۸ – درست است که تمامی مسیر از امکانات پذیرائی خوبی برخوردار است و همه و همه تبرّک و بنام امام حسین علیه السلام است ولی رعایت مسایل شخصی بهداشتی جهت جلوگیری از مبتلا شدن به هرگونه بیماری داخلی ( با توجه به فصل گرما ) بسیار لازم و ضروری است ، از جمله ازخوردن غذاهای متنوع وترش وشیرین وچرب (باهم ) خودداری می کنیم .

• ۹-  در استفاده از سرویسهای بهداشتی حتما دقت کرده و در صورت امکان صابون شخصی همراه خواهیم داشت .

• ۱۰ – زائرین محترمی که علم وپرچم دردست دارند، مراقب  شبکه های نامنظم و تار عنکبوتی سیم های برق باشند بخصوص پرچمهائی که دارای میله فلزی هستند .

• ۱۱- عدم اقدام به کارهائی که تقدّس اربعین را خدشه دار میکند ؛ مثل تکدی گری، استفاده ازلباسهای نامناسب ، استعمال مواد مخدّر، فروش انگشتر و دخانیات همانند قلیان .

• ۱۲- در مقابل ارائه الگوهائی که نشان دهنده رفتارهای اسلامی هستند مثل احترام به بزرگترها ،رعایت حقوق دیگران ،احترام به همسفران ،خوش برخوردی و…..

• ۱۳- رعایت احکام اسلامی ازجمله رعایت حجاب اسلامی از طرف خواهران ( چون عرف حجاب در کربلا و نجف  چادر مشکی است لذا چادر رنگی و مانتو و روسری خیلی مقبول نیست و باعث حسّاسیت می شود) و همچنین بهره گیری از لباسهای مناسب جهت برادران .

• ۱۴- شرکت در مراسم فرهنگی مواکب (نمازهای جماعت و…) و بهره گیری از زمان این سفر جهت تفکّر و اندیشه در مورد قیام امام حسین علیه السلام ، سخنان حضرت زینب سلام الله علیها ، وظیفه ما در این دوران و…

• ۱۵- عدم خروج از مسیرهای تعیین شده جهت پیاده روی در مسیر نجف – کربلا و عدم ورود به مسیرهای ماشین رو (با توجه به سرعتهای بالا و بی احتیاطی رانندگان عراقی احتمال تصادف زیاد است ).

• ۱۶- تولید و پخش شایعه از مهمترین ترفندهای دشمن جهت تخریب روحیه و ایجاد تفرقه در میان زوار است ، لذا عدم توجّه به شایعات و جلوگیری از انتشار آن و کسب اطلاع از مسئولان ذیربط این مطلب را خنثی میکند .

• ۱۷- با توجه به وجود جریانات فکری مختلف درعراق و درمسیرهای راهپیمائی ، از ورود به بحث های سیاسی و هرگونه برخورد ، خودداری شود ، چون شرایط و زمان جهت این کار کافی و مناسب نیست .

• ۱۸- دقّت در حفظ امنیت شخصی هنگام استقرار در مواکب : از مواکب مشخص شده و معروف استفاده کنیم ؛ خواهران هرگز به تنهائی وارد موکب عراقی بخصوص منازل نشوند . در هنگام استقرارو استراحت ؛ مراقب ساک ،کیف ،موبایل( بخصوص زمان شارژ) و پولهای خود باشیم و در هنگام ترک موکب ازهمراه داشتن این موارد مطمئن شویم .

• ۱۹- جهت قرارهای دسته جمعی در مسیر راهپیمایی ،از ستونهای با شماره های غیر رُند استفاده کنیم چون ستونها با شماره های رُند شلوغ هستند.

• ۲۰- هنگام حضوردر مواکب ،توقعات خود را کاهش میدهیم ، طبعاً مواکب عراقی تمامی تلاش خود را در تهیه امکانات و فراهم کردن وسایل آسایش زوار محترم بکار میگیرند ( ما از مردم عراق در این زمینه طلبکار نیستیم ).

• ۲۱- تلاش کنیم حتماً با زوار ومواکب عراقی تعامل مثبت داشته باشیم ، به آنها هدیه بدهیم ، از آنها تشکر و قدردانی کنیم و درحد امکان در کمک به آنها وارد شویم.

• ۲۲- در طول مسیر نظافت را رعایت و زباله ها را درسطل های مخصوص میریزیم.

• ۲۳- جلوگیری از اسراف درتمامی زمینه ها بخصوص دراخذ وگرفتن مواد غذائی (به میزان نیاز دریافت کنیم ).

• ۲۴- به اختلاف ارزی میان دینارعراقی و ریال ایرانی توجه داشته باشیم . فعلا ارزش دینار عراق ۱۰ برابر ریال است  ،یعنی هر یک میلیون تومان ایرانی برابر با ۱۰۰ هزار دینار عراقی ، لذا این موضوع باعث شده قیمتها درعراق بسیار بالا به نظر برسد .

• ۲۵- درصورت خرید توسط کارت ازدستگاههای پوز، حتما خودمان نسبت به وارد نمودن رمز اقدام میکنیم .

• ۲۶- از قراردادن موبایل خود در اختیار دیگران به هر دلیل و بهانه ای خودداری میکنیم  مواردی دیده شده است که به بهانه ریختن برنامه های مختلف در گوشی ، نسبت به تخلیه اطلاعات آن بخصوص اطلاعات مالی و بانکی اقدام شده است .

۲۷- اگربخشی ازمسیر را با وسیله نقلیه طی میکنیم ،مراقب افتادن ساک ، کوله پشتی و سایر وسایل خود از ماشین باشیم و در هنگام ترک خودرو حتماً آنرا با خود ببریم (نوشتن شماره خودرو و نام راننده یا گرفتن تصویر در وقت سوار شدن میتواند در هنگام مفقودی وسایل ، گره گشا باشد ).

پس از ورود به کربلا

• ۱- لازم است زائرین محترم با عرف مردم عراق وبطورکلی سنت های عربی آشنا شوند (بعنوان مثال عرف پذیرائی در منازل عراقی حد اکثر سه روز است و نه بیشتر ). لذا از باقیماندن درمنازل آنها بیش ازاین مقدار خودداری کنیم . بعضی از زائران قصد بقا در کربلا تا ۲۸ صفرو شهادت حضرت رسول اکرم (ص) را دارند، اما این موضوع نباید موجب آزار طرف عراقی شود و دراین صورت برای اقامت بیشتراز هتلها استفاده شود .

• ۲- مراسم اربعین درعراق مخصوصاً درکربلا حد اکثر ۴-۵ روز و پایان آن بعد ازظهر روز اربعین است وبعد از آن زندگی عادی عراقی ها شروع میشود واستمرار و بقای زوار محترم در منازل ایشان تا اواخر ماه صفر و بعد از آن زمان باعث مشکلاتی جهت آنها میگردد .

• ۳- نکته مهم اینست که بدانیم اکثریت مردم عراق و بیش از ٪۸۰ مردم کربلا و نجف با زبان فارسی آشنایی دارند ، لذا در تعامل و برخورد ها،‌ دقّت لازم مبذول شود .

• ۴- با توجه به نظر اکثر علما ازجمله آیت الله سیستانی مبنی بر امید قبولی (زیارت ایام اربعین بجای روز اربعین)، درصورت وصول زودتربه کربلا ،پس از زیارت عتبات مقدسه ،کربلا را ترک تا ضمن فراهم شدن امکانات برای سایر زوار، به مشکلات پایان مراسم برخورد نکنیم .

• ۵- به این نکته توجّه داشته باشیم که قبل از پایان مدّت ویزا ، ازعراق خارج شویم زیرا اقامت غیر مجازدرعراق جریمه سنگینی خواهد داشت (روز اول ۳۰ دلار و هرروز دیگر ۱۰ دلار).

• ۶- با توجه به تراکم بسیارسنگین جمعیتی دراطراف حرم و بین الحرمین ، در اوّلین و خلوت ترین موکب در مسیرحرم مطهرمستقرمیشویم .

• ۷- با توجه به شباهت ظاهری مواکب وعدم وجود نقشه جامع شهری و عدم نامگذاری دقیق خیابانها و محله های کربلا و تشابه اسمی مواکب ؛ حتماً و حتماً قبل از خروج از موکب ، اطلاعات لازم از قبیل نام موکب ،نام استان ،نام مدیرموکب ،محل دقیق و آدرس موکب ،تلفن مدیر موکب و….دریافت و ثبت کنیم تا خدای ناکرده بعد از زیارت ، دچار گم کردن موکب نشویم.

• ۸- بسیاری ازعزیزان درهمان لحظه ورود به کربلا ، به عشق زیارت ، بدون دقّت در این امر و گرفتن اطلاعات لازم ، موکب را ترک  و عازم حرم مطهر و زیارت میشوند و با جا گذاشتن تمامی امکانات خود درموکب ،پس از زیارت  آنرا گم میکنند و بدینگونه در همان ابتدای سفر مدارک ،پول ولوازم شخصی خود را از دست داده و دچار مشکلات فراوانی میشوند ؛ دقّت در این امر بسیاری از مشکلات را کاهش میدهد .

• ۹- مسئولیت حفظ و نگهداری مدارک ،اموال ،تلفن موبایل وسایر وسایل شخصی در مواکب بعهده خود ماست لذا درهنگام استراحت در موکب و یا شارژ باطری حتماً مراقب وسایل شخصی خود باشیم.

• ۱۰- حفظ امنیت مواکب و جلوگیری از سرقت و آتش سوزی بسیار مهم است ، لذا از کشیدن سیگار در مواکب و بخصوص شبها ، خودداری و هرگونه مورد مشکوکی را به مسئولان ذیربط اطلاع میدهیم.

• ۱۱- حفظ حرمت اماکن زیارتی بر همه ما لازم است چرا که ما اعتقاد به حیات حضرات ائمه اطهار علیهم السلام داریم، لذا رعایت ادب زیارت ونزاکت و اخلاق و از جمله پوشش مناسب در این اماکن لازم است . پوشیدن لباس گرمکن چسبان یا شلوار کردی و تی شرت ، مناسب حضور در این اماکن نیست ، همانگونه که جهت خواهران نیز حجاب عرفی چادر مشکی است.

• ۱۲- از فرصت حضور در کربلای معلی ، بیشتر جهت زیارت واندیشه در قیام ونهضت حسینی بهره برداری نموده و درمراسم فرهنگی مشارکت می کنیم .

• ۱۳- باتوجه به تراکم سنگین جمعیتی در داخل حرم ،ضرورتی نیست حتما به داخل حرم و کنارضریح مشرّف شویم ؛ بلکه از خیابانهای اطراف نیز میتوان این زیارت را انجام داد

• ۱۴- در صورت بروز هرگونه مشکل اعم از گم شدن افراد ، مدارک ، اسناد، پول …فقط به مأمورین راهنما که با کاور و علائم خاصی مشخص شده اند و همچنین به کانکسهای راهنمائی زوار مراجعه کنیم .

• ۱۵- از هرگونه درگیری با سایرزائرین ،خدام عتبات ،مغازه داران و…خودداری و اگربه مورد خاصی برخورد کردیم حتماً به مسئولان مربوطه مراجعه می کنیم.

• ۱۶- درهنگام زیارت بخصوص در اماکن شلوغ ،مراقبت کافی را درحفظ کیف پول ، پاسپورت و وسایل شخصی داشته و پولهای خود را چند جا تقسیم می کنیم وازنگهداری تمامی اسناد در یک کیف یا بسته خودداری می کنیم.

• ۱۷- مجددا تکرار میشود ؛ درعراق همراه داشتن مواد مخدر از هرنوع و به هرمیزان ،  حتی برای مصرف شخصی نیز جرم است و مجازات دارد .

• ۱۸- در طول این مدت ازسفربه اماکن غیرمطمئن خودداری ودراینمورد حتماً به هشدارهای مسئولان توجه می کنیم.

• ۱۹- برای هرگونه تصویر برداری درکربلا نیازمند مجوزرسمی ازمسئولان ذیربط وعتبات مقدسه هستیم و درغیراینصورت ازسوی نیروهای انتظامی مورد بازخواست خواهیم گرفت .

پایان سفر

۱- انشاءالله به توفیق الهی و لطف وعنایات حضرات معصومین خاصه حضرت اباعبدالله الحسین علیه وعلیهم السلام و در صحت و سلامت و توفیق ، زیارت مقبولی را انجام داده ایم .

۲- بدانیم که در پایان این مراسم میلیونی با حضورحداقل ۱۵-۲۰ میلیون نفر ،تمامی زوار ، مسئولان ، موکب داران ، خداّم، رانندگان ،فروشندگان ، مسئولان امنیتی، و…همه و همه خسته هستند و فقط این ما نیستیم که خسته شده ایم ، لذا رعایت حقوق دیگران و حفظ حرمت همدیگر لازم است تا خدای ناکرده اجر این زیارت ضایع نشود .

۳- خروج میلیونی زواری که در طول حد اقل ده روز تا دو هفته به مرور و با آرامش و با در نظر گرفتن تمامی امکانات ، وارد کربلا شده اند ، طی حد اکثر ۲۴ تا ۴۸ ساعت ، طبعاً مشکلات عدیده ای مثل ازدحام جمعیت و کمبود وسایل نقلیه را به دنبال دارد .

۴- بخاطر تراکم جمعیتی، امکان حضور اتوبوسها وماشینها بخصوص در ۴۸ ساعت اول پایان مراسم درمرکز شهر کربلا ، ممکن نیست و حد اقل نیاز به چندین کیلومتر پیاده روی تا رسیدن به اولین پایانه مسافربری داریم .

۵- علیرغم بسیج تمامی نیروهای ارتش و الحشد الشعبی ، خصوصی و مردمی در انتقال زوار به خارج از کربلا و شهرهای اطراف ، مشکل تهیه وسایل نقلیه بسیار جدّی است لذا حفظ حرمت کهنسالان و بزرگترها . رعایت حقوق دیگران ، صبر و تحمّل بیشترو …از شرایط و مقتضیات این زمان است وامید است در مجموع ثواب این زیارت محسوب گردد.

۶- طبعاً بعضی از رانندگان عراقی ، در این زمان کم انصافی کرده و نرخ کرایه را افزایش میدهند که مسئولان عراقی مسئولیت کنترل این امر را عهده دار هستند .

۷- با توجه به جمع آوری شدن اکثر قریب به اتفاق مواکب در عصر اربعین، و طبعا کاهش امکانات اسکان و پذیرایی ، لذا لازم است زمان بازگشت خود را مدیریت کنیم .
۸- مواکب حسینی فقط جهت چند روز اربعین و فقط برای اسکان و تغذیه هماهنگ شده اند ، لذا سفربه سایر شهرها وهزینه های دیگر بخصوص در خارج اززمان تعیین شده بعهده زوار محترم می باشد .

۹- با هماهنگی های بعمل آمده در مبادی ورودی ایران ،امکانات لازم جهت بازگشت زوارمحترم به شهرها و استانهای مختلف فراهم گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا