شکست پرتاب بزرگترین فضاپیمای جهان و ذهنِ خودتحقیرِ ایرانی ها ! + عکس

موشک فضایی دو مرحله ای شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک میلیاردر و بنیانگذار شرکت تسلا پس از پرتاب موفقیت آمیز صبح پنجشنبه به وقت محلی، از بوکا چیکا، تگزاس، بر فراز خلیج مکزیک منفجر شد.

این موشک بدون سرنشین که قرار است فضانوردان را در اوایل سال ۲۰۲۵ به ماه ببرد، به مدار نرسید، اما اوج گیری آن در آسمان واکنش و خوشحالی اتاق کنترل را به همراه داشت.

پرتاب پروژه ایلان ماسک کلان سرمایه دار آمریکایی به فضا پس از آن اتفاق افتاد که روز دوشنبه به دلیل یخ زدن یک دریچه در این موشک بزرگT پرتاب آزمایشی آن به تعویق افتاد.

اسپیس‌ ایکس پس از ماهها توانست مجوز اولین پرتاب مداری خود را برای ۲۸ فروردین‌ ماه از سازمان هوانوردی آمریکا (FAA) دریافت کند. اما تنها ۹ دقیقه مانده به پرتاب، اسپیس‌ ایکس از اشکالی در سیستم فشار سوخت بوستر سوپرهوی خبر داد و این پرواز برای سه روز به تاخیر افتاد.

موشک فضایی استار شیپ شرکت اسپیس ایکس بزرگ ترین موشک جهان است. ۳۳ موتور مرحله اول آن نیرویی برابر با ۷۳٫۵ میلیون نیوتن تقریبا دو برابر بیشتر از رکورددار قبلی یعنی ابرراکت سامانه پرتاب فضایی ناسا (SLS) در لحظه پرتاب تولید کردند.

استارشیپ اولین بار در ساعت ۱۷:۰۳ دقیقه (تبدیل شده به وقت ایران) با موفقیت از سکوی پرتاب خود بلند شد. همچنین موفق شد به نقطه اوج ۳۹ کیلومتری خلیج مکزیک دست پیدا کند.

با این حال همانطور که اسپیس ایکس توضیح می‌دهد: «فضاپیما در طول پرواز آزمایشی، چندین موتور خود را از دست داد، ارتفاعش کاهش پیدا کرد و شروع به انفجار و سقوط کرد.»

این فیلم را ببینید، لحظه منفجر شدن استارشیپ است و بعد از آن صدای کف و سوت تماشاگران در فضا می‌پیچد.

از دیروز تا حالا، رسانه‌های غربی این شکست را پله‌ای برای موفقیت‌های آینده معرفی و هیچ انتقادی مطرح نکرده‌اند.

اما اگر ایران یک پرتاب ناموفق داشته باشد، رسانه‌های غربی چه می‌گویند؟ شکست در یک آزمون از دید محققین و متخصصین، غیرعادی نیست چراکه از نتایج حاصل از یک پرتاب ناموفق، برای اصلاح رویه‌ها و رفع معایب استفاده می‌کنند.

این مسئله در دنیا پذیرفته شده و رسانه‌های غربی همیشه برای غرب به این امر قائل‌اند، اما درباره ایران طوری دیگری رفتار می‌کنند!

▪️ مسئله سقوط و انفجار موشک یک مسئله علمی و طبیعی است در علم هوافضا؛ اماذهن خود تحقیر برای همین اتفاق در ایران آنهم با وجود تحریم های ظالمانه و نبود امکانات کلی سیاه نمایی میکرد و پمپاژ نامیدی!

اما بی بی سی فارسی و دیگر اپوزیسون خود فروخته اینگونه در مواجهه با شکست این پروژه اقدام می‌کنند. چه باید کرد از درد وطن فروشی که هزاران برابر بدتر از خودفروشی است!

القای حس خودتحقیری توسط رسانه های برانداز
القای حس خودتحقیری توسط رسانه های برانداز

آذری جهرمی که خیر سرش زمانی وزیر ارتباطات دولت روحانی – البته با افتضاح ترین کارنامه – بود اینگونه قبل از پرتاب این موشک برای غربی ذوق مرگ می شود و پس از شکست آن با تعریف و تمجید از غربی های خودتحقیری می کند.

▪️‏فضاپیمای ‎ایلان ماسک با اون فضاحت قبل از پرتاب نهایی سقوط کرد و در همان حال در شبکه‌های غربی صدای سوت و جیغ و هورا و شادی! بلند بود.

تصور کنید این اتفاق برای ایران افتاده بود واکنش‌های رسانه‌ها و شخصیت‌های داخلی و همان شبکه‌های غربی چی بود با چقدر فاصله!

خودتحقیری
خودتحقیری
خود تحقیری
خود تحقیری
زیباکلام و خودتحقیری
زیباکلام و خودتحقیری
خود تحقیری
خود تحقیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا