رصد تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه شاپرک ابزار خوبی برای فهم تغییر و تحولات بازار است. این تراکنش‌ها که شامل تراکنش‌های موبایلی، کارتخوان‌ها و خریدهای اینترنتی است، رفتار خرید مردم و فعالان اقتصادی در بازار را به خوبی ترسیم می‌کند.

طبق گزارش بانک مرکزی ایران، در مهرماه تراکنش‌های شاپرک کاهش ۱۵/۵ هزار میلیارد تومانی نسبت به شهریور داشت که برخی از تحلیگران این موضوع را به اغتشاشات ربط داده و برخی دیگر معتقد بودند در شهریور به‌دلیل شروع سال تحصیلی خریدها افزایش یافته و کاهش آن در مهرماه تاحدودی طبیعی است.

خرید بازار فراخوان اعتصابات سراسری
خرید بازار فراخوان اعتصابات سراسری

اما در آبان‌ماه رقم تراکنش‌های شبکه شاپرک به حدود ۷۷۱ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به تراکنش‌های مهرماه رشد نزدیک به ۶۶ هزار میلیارد تومانی را نشان می‌دهد. همچنین  تراکنش‌های شاپرک در آبان، رکورددار سال جاری است.

قابل ذکر است در ماه‌های اخیر، رسانه‌های خارجی با راه‌اندازی اخبار دروغ، قصد داشتند با ایجاد کمپین‌های تحریمی علیه برندهای ملی، اقتصاد ایران را زمین‌گیر کنند که این آمارها نشان می‌دهد کمپین‌های دروغین با شکست روبرو شده است.

مطالب مرتبط:

  1. تسویه ۷۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت گذشته/ اعطاى ٧٩٣ هزار وام خرد و بدون ضامن تا ١۵ شهریور ١۴٠١/ رشد اقتصادی کشور به ۳.۸ درصد رسید
  2. این هزاران میلیارد تومان را به باد نسپاریم!/ ناگفته هایی از اینستاگرام!
  3. چرایی گستردگی تجمع ایرانیان خارج از کشور در قضیه مهسا امینی / بازگشت نخبگان خارج از کشور یا فرار از دست غرب؟!
  4. اعتراف اسرائیل به شکست پروژه آشوب؛ «مردم همراهی نکردند»
  5. شکست پروژه «اوین» / عجله اینترنشنال برای انتشار دروغ؛ «تیتر فعلا این باشه» + عکس و واکنش کاربران