قرارداد احداث ۳۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید در دولت رئیسی / خداحافظی با قطعی برق!

در حال حاضر ظرفیت نصب شده نیروگاهی برق به بیش از ۸۸ هزار مگاوات رسیده است. در عین حال این صنعت سالانه با رشد میانگین ۵ درصدی مصرف برق نیز مواجه است که برای آن نیز همواره برنامه‌ریزی‌های لازم متناسب با وضعیت مالی و اقتصادی کشور انجام شده است. لازم به ذکر است مشکلات و ناترازی‌های به وجود آمده در صنعت برق ریشه در مسائل، مشکلات و عملکرد گذشته دارد و دولت مردمی سیزدهم با درک این مشکلات و بررسی‌های دقیق، اقدام به رفع آن از طریق اجرای توسعه ظرفیت نیروگاهی(به میزان ۳۵ هزار مگاوات)، تعریف گسترده برنامه‌های تشویق محور مدیریت بار و تدوین برنامه‌های مدیریت بار صنایع با هماهنگی وزارتخانه صمت نمود.

به‌طور میانگین احداث هریک کیلووات نیروگاه نیازمند معادل هزار یورو سرمایه است(با احتساب خطوط و پست‌های انتقال، فوق توزیع و توزیع) و برای آشنایی مخاطبان اشاره به این نکته خالی از فایده نیست که احداث نیروگاهی به بزرگی یکهزار مگاوات، نیازمند حداقل یک میلیارد یورو سرمایه‌گذاری است و همان‌گونه که ذکر شد از زمان شروع به کار دولت سیزدهم، قرارداد احداث ۳۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید شامل ۱۵ هزار مگاوات تولید برق حرارتی با مدیریت و نظارت مجموعه وزارت نیرو، ۱۰ هزار مگاوات تولید برق با مشارکت صنایع و ۱۰ هزار مگاوات برق هم توسط انرژی‌های تجدید پذیر برنامه‌ریزی و اقدامات لازم آغاز شده است.

 برق - نیروگاه برق - قطعی برق
برق – نیروگاه برق – قطعی برق

امسال و برای نخستین بار، از ابتدا برنامه‌های مدیریت بار برق با هماهنگی وزارتخانه‌های نیرو و صمت انجام و تدوین و همزمان با آغاز برنامه‌های مدیریت بار، نظرات اصلاحی در نشست‌هایی با روسای اصناف به ویژه فولاد و سیمان نیز دریافت شد تا نواقص این برنامه‌ها تا حد امکان برطرف شود. تمام برنامه‌های صنعت برق که در۴ ماه گرم سال (خرداد تا شهریور) با عنوان برنامه‌های مدیریت بار به اجرا درمی‌آید، به صورت تشویقی است. به طوری که مشترکان در ازای مشارکت در این برنامه‌ها، از مشوق‌های صنعت برق بهره‌مند می‌شوند.

مهم‌ترین ویژگی این مشوق‌ها آن است که نرخ مشارکت در آنها، همواره چند برابر قیمت تمام شده برقی است که به مشترکان فروخته می‌شود و به همین دلیل، همواره سودی که در ازای مشارکت در برنامه‌ها نصیب مشترک می‌شود، از قیمت برق مصرفی بیشتر است. خاطرنشان می‌سازد که میزان بهره‌مندی مشترکان صنعتی از مشوق‌های صنعت برق از حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ به بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ افزایش یافت.

برق، صنعتی گران است که سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه حداقل از زمان شروع مطالعات فنی، اجرایی، کسب مجوزها، آغاز عملیات اجرایی و.. به ۳ تا ۵ سال زمان نیاز دارد تا واحد نیروگاهی وارد مدار شود. اجرای برنامه‌های مدیریت بار در همه کشورهای دنیا مرسوم است و ایران نیز با بهره گیری از تجارب سایر کشورها، نسبت به اجرای این برنامه‌ها روی آورده است.

در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه درکنار اجرای برنامه‌های مدیریت بار، از ابزار قیمتی برای کنترل مصرف استفاده می‌شود به طوری که نرخ برق به گونه‌ای است که مصرف بی‌رویه باعث هزینه‌های سرسام آوری برای مصرف کننده می‌شود. دراین خصوص و به‌طور مثال کشورهای آمریکا، ژاپن، استرالیا و… که از ابزار قیمتی نیز تحت عنوان critical peak pricing برای مدیریت بار مصرف در دوران پرباری استفاده می‌شود.

به‌طور مثال و در کشور آمریکا ساز و کار اجرای این طرح به این صورت است که در ایام بحرانی و اوج بار که میزان مصرف برق بنا به دلایلی نظیر افزایش دمای هوا شدت می‌گیرد، نرخ قیمت برق که در شرایط عادی حدوداً ۱۰ سنت است، متغیر می‌شود و در ساعات پیک مثل بعد از ظهرها به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد.

مدیران صنعت برق در کشور آمریکا بر این باور هستند که از این طریق جدا از کمک به حفظ پایداری جریان برق همچنین می‌توانند به دو هدف اصلی دست پیدا کنند. نخست اینکه با این اقدام زمینه‌ای را فراهم می‌کنند تا مصرف کنندگان برق اعم از خانگی و صنعتی الگوهای کاهش مصرف و روش‌های صرفه جویی را بهتر و بیشتر درک کنند و دیگر اینکه با این اقدام زمینه‌ای را فراهم می‌کنند تا شهروندان حتی در ایامی که تقاضای برق کاهش می‌یابد نیز به واسطه عادت به صرفه جویی و رعایت الگوها با صورت حساب‌های به مراتب ارزان‌تری روبه‌رو شوند.

جالب است بدانید به صورت میانگین در ایالت‌های مختلف آمریکا ۱۵ تا ۲۰ دوره اوج مصرف وجود دارد که در این دوران در هر ۲۴ ساعت چیزی حدود ۴ ساعت مشترکین مشمول طرح قیمت‌گذاری در زمان اوج مصرف می‌شود. ضمن اشاره به اینکه ایران در حال حاضر یکی از ارزان‌ترین تعرفه‌های برق دنیا را دارد (به سایت آژانس بین‌المللی انرژی مراجعه شود)در ایران تاکنون به منظور رعایت حال مشترکان به ویژه مشترکان بخش خانگی، از ابزارهای قیمتی به شیوه سایرکشورها استفاده نشده است و تنها از به‌همن ماه سال گذشته و براساس مصوبه هیات دولت، تعرفه برق مشترکانی که بیش ازالگو مصرف کنند، با نرخ‌هایی به صورت پلکانی محاسبه می‌شود.

همچنین درمصوبه‌ای هیات محترم دولت که در بند ۶ مورد اشاره قرار گرفت، تاکید شده است: در صورت همکاری مشترکان در مدیریت مصرف و کاهش مصارف خود به زیرالگو، از مشوق‌های صنعت برق به ازای هر کیلووات ساعت ۵۰۰ تومان بهره‌مند خواهند شد. درحالی است که نرخ برقی که به مشترکان فروخته می‌شود، به‌طور میانگین ۱۰۰ تومان است و این به معنی تشویق ۵ برابری مشترکانی است که مصارف خود را کاهش دهند. مشترکان خانگی در مناطق عادی با الگوی ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه‌های گرم سال، در صورت مشارکت در طرح تشویقی برق، حتی می‌توانند با مدیریت حدود ۵۰ کیلووات ساعتی مصرف برق خود، قبض برق خود را رایگان نمایند. این فرصت البته در مناطق گرمسیر برای مشترکان دست یافتنی‌تر است چرا که در این مناطق الگوی مصرف در ماه‌های گرم سال به ۳۰۰۰ هزار کیلووات ساعت هم می‌رسد و مشترکان محترم برق در این مناطق که اغلب از چند کولرگازی در منازل استفاده می‌کنند، کافی است تنها یکی از کولرهای گازی را خاموش کنند تا به سقف تعریف شده دست یابند و از قبض برق رایگان بهره‌مند شوند.

مطالب مرتبط | Related Posts:

  1. آیا تابستان امسال خاموشی داریم؟
  2. سرانجام هفت دستور ویژه رئیسی/ واقعا «فرق می‌کند چه کسی رئیس‌جمهور باشد»!
  3. 110 هزار‌ پروژه نیمه‌تمام؛ میراث دولت روحانی!/ هیچ پروژه جدیدی فعلاً کلنگ‌زنی نمی‌شود
  4. درباره استعفای عبدالملکی / از پویایی دولت رئیسی تا حمایت از وزیر جوان نالایق در دولت روحانی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا