مافیای سگ‌های ولگرد/ درآمد میلیاردی افراد سودجو با حمایت افراد ساده‌لوح/ بلایی که سگ‌های ولگرد بر سر محیط زیست ایران آورده اند

مهدی نبیان کارشناس ارشد محیط زیست درخصوص مافیای سگ‌های ولگرد و تاریخته‌ی این موضوع در صفحه‌‌اش نوشت:
پیش از سال ۸۷، شهرداری ها سگ‌های ولگرد و خطرناک را توسط میرشکارها با گلوله می‌کشتند، در نتیجه جمعیت تحت کنترل بود، آمار سگ گزیدگی تقریبا ثابت و زیر ۱۰۰هزار گزش در سال بود و برخی افراد نیز گاهی ته مانده‌ی غذای خود را به سگ‌ها می‌دادند.

سال ۸۷ برخی با شعار حمایت از سگ‌ها، قانونی تدوین کردند که باید پناهگاه تاسیس شود، سگ‌ها با دارت و تفنگ بیهوشی و … زنده‌گیری شوند و به پناهگاها برده شوند، در پناه‌گاه سگ‌های سالم عقیم شده و مردم واگذار شوند، سگ های بیمار هم باید یوتانایز (مرگ بدون درد) می‌شوند.

کنترل جمعیت سگ های ولگرد
کنترل جمعیت سگ های ولگرد

از این تاریخ میرشکارها کنار گذاشته شدند و کار به دست پیمانکاران افتاد، همه قسمت های دستورالعمل اجرا می‌شد به غیر از بند آخر، چرا؟ چون یوتانایز یعنی سگ کمتر، سگ کمتر هم یعنی آجر شدن نان پیمانکار. این باعث ایجاد یک کاسبی شد که هر چه سگ بیشتر، نان و در آمد هم چرب تر!
به مرور زمان برخی افراد به ساخت قفس و طویله مشغول شدند و اسمش را گذاشتن پناهگاه، سگ‌ها را گرفته با آمپول و قرص نگه‌داری می‌کردند، آن‌هایی که کمی دلسوز بودند از هر ۱۰۰ سگ، ۴ سگ را عقیم می کردند و دوباره در بیابان آزاد می کردند، تا چند وقت بعد دوباره سگ ها را گرفته صورت وضعیت رد کنند و روز از نو و روزی از نو و کسب درآمد بیشتر.

سگ های ولگرد
سگ های ولگرد

دکانی از بیت‌المال برای افراد سودجو ایجاد شد، سگ‌ها در هر منطقه مثل متکدیان سر چهارراه، حساب کتاب و صاحاب خودشان را داشتند. حتی این مافیا از هم سگ می دزدیدند، توله‌کشی به راه افتاد، در این حرفه هر چی سگ بیشتر درآمد بیشتر است. این همه سگ غذا می‌خواستند، زرنگ ترها پناه‌گاهشان را نزدیک مراکز دفن پسماند تاسیس کردند که این مشکل هم حل شود.
رقابت ها سر سگ های ولگرد رفته رفته بالا گرفت، برخی افراد سودجو با این درآمدهای میلیاردی گردن کلفت شدند و یک مافیا شکل گرفت. با شعار حیوان دوستی شروع کردند وانت وانت غذا دادن به سگهای ولگرد در بیابان و حاشیه شهرها، سگ‌ها هم که حالا سیر شده بودند در افزایش نسب سنگ تمام گذاشتند، توله پشت توله، جمعیت سگ‌های ولگرد به صورت انفجاری افزایش یافت!
این مافیا تبلیغات کردند، از مجری شبکه‌های ماهواره‌ای و سلبریتی ها تا هر ابزاری برای توسعه کسب‌وکار شان استفاده کردند، یک جنبش عظیم غذارسانی به سگ‌های ولگرد راه افتاد.
اینطور شد که آمار سگ گزیدگی از ۲۰۰هزار در سال گذشت، علاوه بر کشته شدن چندین انسان در سال حیات وحش کشور هم در حال نابودی است و تعداد زیادی حیوان هر سال طعمه این سگ‌های ولگرد میشوند و هر بار حرف از یوتانایز می شود همان مافیا جلوی آن را می گیرند.
ماجرا فقط به پول شهرداریها به پیمانکارها محدود نمی‌شود
‏هر کدام از این افراد سودجو با فعالیت های مجازی، شماره حساب اعلام کردند، ۴تا فیلم از غذادادن به سگ‌ها گرفته و با آهنگ جانسوز، ملت را سر کیسه می کنند، بعضی‌ها هم حساب خارکی دارند ، طبق آمار فقط کرج سالی ۵میلیارد خرج سگهای ولگرد میکند.
تهران ۲۰میلیارد، اصفهان ۱۰میلیارد و جمعا در ایران ۱۰۰میلیارد سالانه هزینه سگ‌ها میشوند، این در حالیه که بودجه تیمار حیات وحش در خطر انقراض سازمان محیط زیست سالانه ۲میلیارد، بودجه یوز حدود ۱.۵ و بودجه میش مرغ که ۱۹ عدد از آن باقی نمانده امسال ۸۳۰میلیون تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا