مقابله دولت با کمپین جوجه‌کُشی و مافیای مرغ!

درپی انتشار فیلم‌هایی از معدوم‌سازی جوجه‌های یکروزه، وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با هرگونه سوءاستفاده و تشویش اذهان عمومی، بالاخره گفتار درمانی را کنار گذاشت و برنامه‌های حمایتی خود را از مرغداران و دامداران به مرحله اجرا درآورد. بسته حمایتی این وزارتخانه از تخصیص اعتبار ۲۰‌هزار میلیارد تومانی در قالب تسهیلات ارزان‌قیمت گرفته تا خرید قراردادی و نیز تحویل نهاده‌های مدت‌دار از روز گذشته آغاز شد.

صنعت مرغدارای جزو صنایعی است که در کمتر از ۵۰ روز اصل سرمایه و سودحاصل از فروش برمی‌گردد. از آن‌جایی که مرغ جزو کالاهای پرمصرف است، متأسفانه فعالان این صنعت همواره به دنبال سود بیشتر و گرو کشی از دولت هستند. چه زمانی که در سال‌۹۸ همزمان با آغاز دور جدید تحریم ها، برخی از مرغداران با معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه به بهانه نبود نهاده کشور را با بحران کمبود مرغ مواجه کردند، چه حالا که انتظار فروش ۶۵ هزار تومانی را داشتند، اما با کاهش تقاضا در بازار و کاهش قیمت به ۴۳ تا ۴۷ هزار تومان با انتشار فیلم‌هایی از معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه بار دیگر به دنبال امتیازات بیشتر و تشویش اذهان عمومی هستند.

جریانی که با هوشیاری دولت شکست خورد

در روزهای اخیر چند کلیپ از کشتار دلخراش جوجه‌های یک‌روزه در شبکه‌های مجازی بازنشر شد. البته کشتار رقت‌انگیز جوجه‌های نر نژادهای تخمگذار در مرغداری صنعتی مطلب تازه‌ای نیست، اما فضاسازی‌ها و اظهارات بعدی نشان داد اقدامات اخیر، یک حرکت رسانه‌ای هوشمندانه و همگراست که با هدف دیکته کردن برخی اهداف (به‌طور خاص گران کردن قیمت نهایی مرغ یا گرفتن امتیاز در طرف تولید) طراحی شده و به اجرا درآمده است. متأسفانه تعارض منافع موجب شد، مسئولان برخی اتحادیه‌ها و تشکل‌های مرتبط هم به آتش ناشی از این کلیپ‌ها بدمند. در یکی از این اظهارنظرها صراحتاً گفته شد اگر در آینده قیمت‌ها به‌سمت قیمت واقعی و مصوب خود نرود، مرغدارانی که برمبنای ارز نیمایی جوجه‌ریزی داشته‌اند، دچار مشکل می‌شوند .

با این اظهارات، صحنه کاملاً روشن شده بود، از بین بردن جوجه‌های گوشتی در سطح گسترده در کشور یا جلوگیری از ورود منظم این جوجه‌ها به بازار یا اساساً استنکاف از جوجه‌ریزی به‌بهانه حذف ارز ترجیحی یا به‌صرفه نبودن تولید، در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی میان تولیدکنندگان مرغ گوشتی بود، اختلالی که اگر مدیریت نمی‌شد، نهایتاً و بیش از هر چیز مردم را هدف می‌گرفت و باز مانند برهه‌هایی از ۱۳۹۹ و اوایل ۱۴۰۰، کلیدواژه کمبود مرغ به مستمسکی برای رسانه‌های غربی تبدیل می‌شد که ناکارآمدی مدیران کشور در مدیریت معیشت مردم را فریاد بزنند و بار مضاعف روانی ایجاد کنند، اما خوشبختانه چنین نشد. وزیر جهاد کشاورزی و معاونانش بلافاصله بسته‌های حمایتی از مرغداران را رونمایی کردند و دادستان کل کشور نیز دستور رسیدگی به متخلفان را صادر کرد.

حمایت ۲۰ هزار میلیارد تومانی از تولید

حسین دماوندی نژاد، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با فارس جزئیات تازه‌ای را از سیاست‌های حمایتی دولت از تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ در کشور اعلام کرد و گفت: این بسته‌های حمایتی از اعتبار ۲۰ هزار میلیارد تومانی در قالب تسهیلات ارزان‌قیمت گرفته تا خرید قراردادی و نیز تحویل نهاده‌های مدت دار را شامل می‌شود. تسهیلات ارزان قیمت از سوی بانک کشاورزی با کارمزد ۱۰، ۱۲ و ۱۵ درصد بر اساس وسعت مزرعه به تولید کننده پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه برای دریافت این تسهیلات نیاز به وثایق عجیب و غریب نیز نیست، افزود: با اخذ وثایق راحت از جمله چک، سفته و تضامین زنجیره‌ای، تولید کنندگان می‌توانند با مراجعه به بانک کشاورزی این‌گونه تسهیلات را دریافت کنند. بانک عامل موظف شده است تا بدهی‌های قبلی آن‌ها را مانعی برای دریافت این تسهیلات قرار ندهد، بنابراین بدهی‌های قبلی فریز می‌شوند و تسهیلات جدید حمایتی برای آن‌ها پرداخت خواهد شد.

مازاد تولید مرغداران و دامداران خریداری می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه تأکید کرد: همچنین مازاد مرغ و تخم‌مرغ تولیدکنندگان خریداری خواهد شد به طوری که کمیته‌ای به این منظور تشکیل شده و هفتگی قیمت خرید از تولیدکننده تعیین می‌شود، شرکت پشتیبانی امور دام کشور هم مسئول خرید از مازاد تولید آن‌ها شده‌است . دماوندی‌نژاد در بخش دیگری از صحبت‌های خود به خرید قراردادی از تولید کنندگان اشاره می‌کند و می‌گوید: در این مدل نهاده‌های مدت دار به مرغداران داده می‌شود و محصول آن‌ها نیز به قیمت تضمینی خریداری خواهد شد. دولت صادرات مرغ و تخم‌مرغ را آزاد کرده و تعرفه صادرات اکنون صفر است و پس از تأمین نیاز داخل مازاد تولید را می‌توانند صادر کنند.

تولید کنندگان مرغ و تخم مرغ نگران نباشند

همچنین معاون قضایی دادستان کل کشور و رئیس دبیرخانه اقتصاد مقاومتی قوه‌قضائیه به آن دسته انگشت شمار که از جنس تولید کننده واقعی نیستند و با نابودی جوجه یک روزه و نمایش آن در فضای مجازی در واقع تشویش اذهان و در نظام تولید و مواد غذایی مردم اخلال می‌کنند هشدار داد که با این پدیده مجرمانه قاطعانه برخورد قانونی خواهد کرد و اجازه دشمنی با مردم را به هیچ‌کس نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما – عمرانی، خطاب به تولید کنندگان مرغ و تخم مرغ کشور گفت: در طول مذاکراتی که با وزیر جهاد داشتم و از برنامه‌های وزارت جهاد و تنظیم بازار کسب اطلاع کردم، تأکید می‌کنم در این برهه مهم تاریخ کشور که ارز ترجیحی و رانت بی‌شمار حذف شده، این اطمینان حاصل است که دولت در حمایت از تولیدات مرغ و تخم مرغ با اعطای تسهیلات سرمایه در گردش، خرید تضمینی، تأمین نهاده‌ها و صدور مجوز صادرات در تولید مازاد نیاز داخل تهمیدات لازم را بیندیشد و حامی باشد.

کاهش قیمت جوجه یک روزه به ۲۵۰۰ تومان

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی نیز در واکنش به انتشار این فیلم‌ها در فضای مجازی گفت: قیمت هر جوجه یک‌روزه به ۲‌هزار و ۵۰۰‌تومان رسیده است. عرضه جوجه با این نرخ باعث می‌شود تولیدکنندگان متحمل زیان شوند، از این‌رو مرغ‌های مادر خود را به کشتارگاه‌ها می‌فرستند و تولید را کاهش می‌دهند. با کاهش تولید جوجه یک روزه نرخ آن بالا می‌رود و به دانه‌ای ۱۵ هزار تومان نیز خواهد رسید، اما در این شرایط میزان تولید نیز تقلیل پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه مصرف‌کنندگان در برابر قیمت‌های تعیین شده از سوی ستاد تنظیم بازار برای مرغ‌های آماده به مصرف مقاومت می‌کنند، افزود: نرخ مرغ در میدان بهمن باید کیلویی ۵۷‌هزار تومان باشد، اما در برخی روزها به کیلویی ۴۰‌هزار تومان می‌رسد. بازارگاه نهاده‌ها را با ارز نیمایی بارگذاری می‌کند و این ضرر و زیان را مرغدار نمی‌تواند تحمل کند، از این‌رو واحدهای تولیدی درباره میزان حجم جوجه‌ریزی خود تجدید نظر می‌کنند.

ورود بسیج برای ساماندهی مازاد تولید جوجه‌های یک‌روزه

همچنین بسیج وزارت جهاد کشاورزی نیز برای کمک بیشتر وارد عرصه شده و مأموریت دارد جوجه‌های یک روزه را به جامعه هدف برساند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهرداد پاکار فرمانده بسیج وزارت جهاد کشاورزی، ضمن اشاره به غیرحرفه‌ای بودن تصاویر منتشر شده در فضای مجازی در خصوص معدوم‌سازی جوجه‌های یک روزه گفت: تمهیداتی در خصوص ساماندهی مازاد تولید جوجه‌های یک‌روزه توسط وزارت جهاد کشاورزی اندیشیده شده است. این جوجه‌ها برای مرغداری‌ها ارسال می‌شوند و اگر به هر دلیلی این اتفاق نیفتاد، بسیج مأموریت دارد این جوجه‌های یک‌روزه را که توسط معاونت پشتیبانی امور دام خریداری شده‌اند، با کمک سازمان بسیج سازندگی کشور و با نظارت سازمان دامپزشکی با برنامه مصوب به جامعه هدف مشخص شده برساند.

فرمانده مرکز بسیج وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای بعد از این فرایند هم تمهیداتی اندیشیده شده و در حال حاضر مهم‌ترین کاری که اتفاق می‌افتد، حمایت از تولید و تأمین امنیت غذایی مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا