هدف طالبان از تحریکات مرزی چیست؟

به گزارش سحرپلاس به نقل از مشرق، علیرضا تقوی نیا، تحلیلگر در کانال ایتا خود با نام تفسیرگر، نوشت:

درگیری های مختلفی طی روزهای گذشته بین نیروهای مرزبانی ایرانی و تروریست های طالبان به وقوع پیوسته که چند نکته در خصوص آن باید ذکر شود ‌.

طالبان فعلا در باد پیروزی بر آمریکا هستند و یک اعتماد به نفس کاذب دارند و خیال می کنند چون ایالات متحده از کشورشان عقب نشینی کرده ، می توانند بر هر قدرتی فائق شوند.

طالبان با آمریکا در دوحه توافق کرد و پس از آن سطحی از تعامل میان این گروه تروریستی و ایالات متحده برقرار شد.

در جریان ترور ایمن الظواهری رهبر القاعده که در خانه سراج الدین حقانی وزیر کشور طالبان هدف پهپادهای آمریکایی قرار گرفت، به وضوح هماهنگی و همکاری ۲ طرف در این قضیه روشن بود و حاکی از همکاری و همراهی طالبان با آمریکا داشت.

به احتمال بسیار زیاد رژیم صهیونیستی به طور غیرمستقیم و از کانال ایالات متحده در حال ترغیب طالبان است تا مرزهای شرقی جمهوری اسلامی را ناامن سازند و اتفاقاتی که در سوریه ، لبنان و غزه می افتد ، تا حدی از طریق طالبان دچار توازن شود ‌.

در مقابل طالبان نیز از برخی از گشایش های اقتصادی بهره مند می گردد.

در حادثه امروز تلفات طالبان بسیار بالا بود زیرا از طریق توپخانه مواضع آنان هدف قرار گرفت اما نباید اجازه داده شود که ناامنی در مرزهای ایران به یک رویه برای تروریست های طالب تبدیل گردد و بلکه نیروهای مسلح باید با واکنشی بسیار محکم محاسبات طرف مقابل را تحت تاثیر جدی قرار دهند ‌.

دولت طالبان نمی تواند تا سالهای متمادی پایدار بماند زیرا نه در داخل افغانستان قصد ایجاد اجماع و تشکیل حکومت حداکثری را دارد و نه با کشورهای مجاور و همسایه خود توانسته مناسبات خود را تنظیم و متوازن کند ؛ بنابراین راهبرد جمهوری اسلامی فعلا باید مهار رفتارهای پرخطر این گروه تروریستی از طریق ترکیبی از قوه قهریه ، ابزارهای اقتصادی و دیپلماتیک (به خصوص از طریق همکاری با پاکستان) باشد.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.


منبع : مشرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا