جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر همواره در بحث تولیدات استراتژیک و امنیتی دست بالا را داشته و با رونمایی‌های کاربردی و دقیق حول هدف‌گذاری و کارویژه‌ی این مقادیر، به نحو شایانی عمل کرده است. از موشک‌های متنوع با کاربردهایی متفاوت و حساب شده، ارسال ماهواره برای اهداف تحقیقاتی و استراتژیک و  همچنین توفیقات عدیده در صنایع هسته‌ای که غربی‌ها را به‌شدت دچار استیصال و درماندگی کرد گرفته تا پهپادهایی که توانایی ایجاد تغییرات اساسی در میادین مختلف را داراست، خود موید این خواهدبود که ایران در اتخاذ راهبرد دفاعی امنیتی‌اش موفق عمل کرده‌است.

 پهپاد ایرانی قدرت نظامی ایران
پهپاد ایرانی قدرت نظامی ایران

درشرایطی که غرب و همه‌ی هم‌پیمانانش در جای‌جای جهان طی سالهای پس از انقلاب اسلامی و خاصتا دفاع مقدس با تحریم‌های تسلیحاتی متعدد، مشخصا قصد نابودی ایران اسلامی را از لایه‌ی دفاعی داشتند، برخلاف تصورشان همین تحریم‌ها نهایتا این نتیجه را به‌بار آورد که کشور در زمینه فوق به خودکفایی رسیده، از غرب بی نیاز شده و در زمینه‌های متعدد صاحب سبک بشود.

طی دهه‌های گذشته، جمهوری اسلامی ایران با دلایل متعدد به منظور توسعه و گسترش توان رزم پهپادی در این حوزه سرمایه‌گذاری ویژه‌ای کرده است. ایران برای اولین بار در جریان دفاع مقدس با استفاده عملیاتی از توان پرنده‌ی بی‌سرنشین خود یعنی مهاجر موفق شد به این تصمیم جامه‌ی عمل بپوشاند. همچنین مهاجر به عنوان اولین نسل از پرنده‌های بی‌سرنشین بود که در یگان‌های رزمی ایران به عنوان سکوی دیده‌بانی، رصد و شناسایی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

اکنون نیز ایران یکی از گسترده‌ترین، متنوع‌ترین و پیچیده‌ترین ناوگان پهپادی منطقه را در اختیار دارد که بدون شک ذیل پارامترهای فوق‌الذکر توانایی رقابت با دیگر قدرت‌های پهپادی یعنی آمریکا و انگلیس را داراست. ناوگانی که از پهپادهایی با طراحی و نقشه‌‌ی صددرصد بومی تا پهپادهای مهندسی معکوس شده که از طرق مختلف دراختیار نیروهای مسلح قرار گرفته، تشکیل شده است. پهپادهای ابابیل، شاهین، فطرس، صادق، کرار، آرش، شاهد و جانور قهاری که از پهپاد RQ۱۷۰ مهندسی معکوس شده است، گوشه‌ای از تولیدات رونمایی شده‌ی نیروهای مسلح از پرنده‌های بدون سرنشین ایرانی است که شایان توجه است.

اخیرا اما برخی از رسانه‌های خارجی و بعضا خودباخته‌ی داخلی، سعی در تصغیر و بی‌اهمیت جلوه‌دادن این‌ توانایی راهبردی را داشته و قصد دارد تمام مصادیق موفقیت و دستاوردیِ کشور را برای القای حس خودتحقیری به جامعه‌ی ایرانی، درحاشیه قرار دهند.

رادیوفردا رسانه‌ی وابسته به سازمان سیا که بودجه‌ی خود را از قِبل حملات سازمان‌یافته به نظام جمهوری اسلامی، مستقیما از دولت آمریکا دریافت می‌کند، مدتی قبل با استناد به گزارشی از نشریه آتلانتیک، طی سوالی از مخاطب می‌پرسد که: «آیا پهپاد ایرانی با فوتوشاپ ساخته شده است؟» همانطور که پیداست در انتهای این گزارش سعی دارد تا نتیجه‌گیری خود را با پاسخ مثبت به سوال مذکور جمع‌بندی کرده و این‌طور به مخاطب القا کند که واقعا همین‌طوری است که ما فرضیه‌سازی کرده‌ایم.

مدتی بعد نیز برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در دولت ترامپ در اظهار نظری عجیب و مضحک، دستاوردهای ایران در عرصه‌ی موشکی را فوتوشاپ دانسته و برای کم‌اهمیت جلوه دادن آن اظهار داشت: «ایران همواره در تلاش است تا دیدگاه‌هایی غیرواقعی و فریبکارانه را در خصوص دستاورد‌ها و تلاش‌های خود ایجاد کند.»

این قبیل اظهار نظرات عجیب و مضحک که توسط بلندگوهای رسانه‌ای دشمنان این کشور مطرح شده و بدون هیچ مدرک مستندی در فضای رسانه‌ای برجسته می‌شود، نهایتا به آبروریزی منتهی شده و دروغ سازمان‌یافته این جریانات، تناقض در کلامشان را حاصل می‌شود.

برای رسیدن به این منطق واژگون شده، ماه گذشته وبسایت آمریکایی ۱۹۴۵ مصاحبه‌ای با یک افسر ارشد آمریکایی منتشر کرد که او به صراحت در این گزارش به توانمندی پهپادی ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: «پهپاد‌های ایران برای نیروهای ما خواب نگذاشته است. بسیاری از ناظران غربی با مسخره و شوخی از کنار این خبر عبور کردند و پهپادهای ایرانی را جوک و شوخی دانستند. اما پهپادهای ایرانی به هیچ وجه شوخی نیستند و ما نمی‌توانیم توانایی‌های این پهپادها و تهدیدی که ارائه می‌کنند را دست‌کم بگیریم». مقامات رسمی آمریکا از جمله بلینکن وزیر امور خارجه و سایر مسئولان دولتی آمریکا نیز در ماه‌های اخیر هر بار مواضعی تند علیه قدرت پهپادی ایران اتخاذ کرده اند.

همچنین در داخل نیز این جریانات و افراد به سان الگوهای غربی خود، ضمن تغییر موضع عمیق، در چرخشی استراتژیک آه و فغان سرداده و جمهوری اسلامی ایران را به علت فروش این پهپادها به روسیه مورد حمله قرار می‌دهند.

اما دیروز رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از نخبگان و استعدادهای علمی کشور منطق متناقض و گزینشی این جریانات را برملا کرده و فرمودند:« ساخت تجهیزات پیشرفته‌ی موشکی و پهپادی که چند سال پیش از این وقتی که عکس‌هایش منتشر می‌شد، می‌گفتند این فتوشاپ است. حالا می‌گویند که پهپادهای ایرانی خیلی خطرناک است. چرا به فلان کس می‌فروشید، به فلان کس می‌دهید.»

این نقطه‌زنی و تحلیل دقیق، سال‌ها تلاش غربی‌ها و جریانات وابسته‌ی داخلی‌شان را روشن کرده و به نوعی با چند جمله، منطق و خط تحلیلی آن‌ها را که دچار تزلزل گفتمانی شده است، به شکستی تلخ مبدل می‌کند.

در انتها آنچه که ما را اکنون به این جمع‌بندی، یعنی منطق متناقض و باری به هر جهت جریانات مختلف علیه جمهوری اسلامی ایران رسانده، سوگواری و عجز و ناله‌ی همین افراد و جریانات داخلی و خارجی است که پهپادهای ایران را سلاح کشتار جمعی می‌دانند و فروش آن را جنایت بشری. جالب آنکه منطق این افراد در ابتدا متفقا بر این محور چرخیده که پهپادهای ایرانی بلااستفاده بوده، از تکنولوژی روز عقب است و اساسا هیچ تاثیر و تحولی را نمی‌تواند در عرصه‌های مختلف ایجاد کرده و به‌نوعی میدان را دچار تغییر کند. حال که تشت رسوایی‌شان افتاده و اکنون عملا ۲۲ کشور خریدار پهپادهای ایرانی‌اند، با چنین سطح تحلیلی بنابر مصالح جدیدشان به تناقض‌‌گویی افتاده و لایه‌ای جدید از منطق را به خورد مخاطب می‌دهند.

مطالب مرتبط:

  1. اغتشاش و کاهش قدرت ملی / آثار بین‌المللی وقایع اخیر چیست؟
  2. سخنان مسخره امثال زیباکلام را باور کنیم یا سیل کره‌جنوبی را؟
  3. ما و آن سوی جنگ اوکراین
  4. گزارش های دروغ شبکه سعودی «ایران اینترنشنال» و تهدید‌سازی از انرژی صلح آمیز هسته ای ایران