چرا شبکه های مجازی صدای مردم ایران نیست!

? چند فعال فضای مجازی رفتگر می‌شناسید؟ چند فعال رسانه‌ای کارگر معدن زغال می‌شناسید؟ چند تا خانم سلبریتی که کارش کلفتی و نظافت خونه مردم‌ه سراغ دارید؟ چند فعال توییتری زباله‌گرد می‌شناسید؟ چند تا خبرنگار پابرهنه می‌شناسید؟ بی‌صداها راحت‌تر از بقیه زیرپا له میشن.

مردم ایران
مردم ایران

? اینترنت صدای مردم نیست. به عنوان نمونه: نخستین کاربرانِ فعال در شبکه مجازی مهندسان نرم‌افزار و برنامه‌نویسی بودند یا کسانی که کارشان ربطی به اینترنت داشت، هنوز هم بخش زیادی از کاربران همین‌ها هستند، هم سنت ساختند هم یک جزیره بزرگ از فعالانی با سطح فکر و استدلال‌های مشابه، عموما از نظر انسانی بسیار ضعیف.

? اینجا (در توییتر) که هستیم فکر می‌کنیم ایران یعنی همین طرفین سراج-آلبانی. اما در واقع این طرفین تقریباً از نظر عده و عده هیچ اند. فقط این اقلیت، صدا دارد و آن اکثریت خاموش. واقعش خاموش هم نیست، نجوایی دارد که گوش بسیاری از ما محرم شنیدنش نیست.

هشتگ مهسا امینی
هشتگ مهسا امینی

? واقعیت اینه ما همه‌مون “کارگران بدون مزد” طبقه‌ی اشرافی جامعه در رسانه هستیم. همیشه دغدغه‌های این طبقه اصلی ترین مطالبه‌ی رسانه‌ای شده، در حالی که برای اکثریت جامعه موضوعاتی مثل “حجاب”، “دوچرخه سواری”، “کنسرت”، “عوارض خروج”و… ذره‌ای اهمیت نداره. ما “خیلی کم” برای خودمون جنگیدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا